Ze zahraničních zdrojů

V této sekci se budou objevovat G&L zprávy ze zahraničí a překlady nebo výběry z nejzajímavějších článků gay a lesbických blogů, které sledujeme. Za případné tipy na další zdroje předem díky!

Na Islandu byly uzákoněny sňatky homosexuálů

Islandská premiérka jde příkladem

Na Islandu byly uzákoněny sňatky homosexuálů Už skoro před měsícem (v pátek 11. června 2010) uzákonil islandský parlament manželské svazky homosexuálů. Pro zvedlo ruku 49 poslanců z celkem 63. Proti nebyl nikdo.

Island je znám svou tolerancí, respektive bezproblémovým přístupem k homosexualitě a homosexuálním svazkům. Stal se dokonce první zemí, která (vloni) do svého čela zvolila osobu otevřeně se hlásící ke své homosexuální orientaci.
» více
Anna Jančaříková (2010-07-07 23:02:11) | Počet reakcí: 0 » (dnes: 0)

Prezident Obama chce zrušit diskriminaci homosexuálů v armádě

Prezident Obama chce zrušit diskriminaci homosexuálů v armádě Americký president Barack Obama prohlásil, že zruší politiku „neptej se, neříkej“ (don´t ask, don´t tell), která sice umožňuje homosexuálům sloužit v armádě, ale pouze v případě, že se nepřiznají ke své sexuální orientaci, že ji budou tajit (diváci L Wordu si určitě pamatují dějovou linii v seriálu, která se tomuto absurdnímu pravidlu věnovala). Prohlášení učinil ve Washingtonu před tisíci homosexuály na dobročinné večeři největší americké gay a lesbické organizace the Human Rights Campaign. » více
Anna Jančaříková (2009-10-12 02:26:08) | Počet reakcí: 4 » (dnes: 0)

Americký Vermont zlegalizoval stejnopohlavní manželství

(zákonodárce přesvědčilo svědectví dítěte z lesbické rodiny)

Americký Vermont zlegalizoval stejnopohlavní manželství Zákonodárci Vermontu v úterý poměrem sto ku čtyřiceti devíti schválili zákon o stejnopohlavním manželství (gay marriage) a přehlasovali tak veto guvernéra státu Jima Douglase. Vermont se tak stal čtvrtým státem USA, který zcela zrovnoprávnil stejnopohlavní svazky s heterosexuálními.Mnozí senátoři a poslanci přiznali, že je přesvědčila 12letá Evann Orleck-Jetterová, která vyrůstá v lesbické rodině a minulý měsíc veřejně svědčila před legislativní komisí vermontského parlamentu:zdroj:
Democracy Now! - rozhovor s Billem Lippertem a Beth Robinsonovou (na obrázku nahoře), obhájci stejnopohlavního manželství na půdě vermontského parlamentu
Sylva Ficová (2009-04-09 07:24:04) | Počet reakcí: 0 » (dnes: 0)


Island má lesbickou premiérku

Jóhanna Sigurdardóttirová v čele islandské vlády

Island má lesbickou premiérku V čele islandské vlády koncem tohoto týdne stane dosavadní ministrině sociálních věcí Jóhanna Sigurdardóttirová. Pokud k tomu skutečně dojde, bude se jednat o první (otevřeně) lesbickou předsedkyni vlády na celém světě. Ačkoli motivem, který na Islandu vedl k tomu, že jí by tato funkce nabídnuta, nejsou zájmy homosexuální minority, ale ekonomické a politické důvody, jedná se pohledem naší komunity bezesporu o velký (nejen) symbolický akt. » více
Anna Jančaříková (2009-01-31 18:44:34) | Počet reakcí: 8 » (dnes: 0)

Diskriminace lesbické matky v Tennessee

Diskriminace lesbické matky v Tennessee Rozvedená matka dvou dětí Angel Chandler požádala minulý týden Odvolací soud státu Tennessee o zrušení tzv. paramour clause (dovětku o milence), který omezuje její opatrovnickou péči. Dovětek k rozhodnutí o opatrovnické péči prosadil letos v květnu soudce George Elliss z 28. soudního obvodu v Západním Tennesse, přestože otec dětí žádné omezení nepožadoval a přestože Angel Chandler do té doby žila se svou partnerkou ve společné domácnosti a soud žádnou "újmu" dětí neprokázal.

Angel Chandler podala svou žádost o zrušení dovětku prostřednictvím organizace American Civil Liberties Union (ACLU). "Rozhodnutí (soudu) rozvrátilo naši rodinu," řekla tisku. "Žili jsme ve stabilní, fungující rodině, a všechny nás to spíše šokovalo. Člověk si vybírá, s kým bude žít. Ale soudce se rozhodl zakročit, a to mělo na náš život negativní vliv." Partnerka Angel se po rozhodnutí soudu odstěhovala z Tennessee do Severní Karolíny a Angel nyní žije sama se svou 13letou dceru. 15letého syna má v péči její bývalý muž, který se po rozvodu znovu oženil. Se svou partnerkou se smí Angel vídat jen během dne.

Podle mluvčího organizace ACLU Paula Catese podobné dovětky život gay a lesbických rodičů v Tennesee ovlivňují často, protože tento stát nepovoluje registrované parnerství. "Tento případ je bohužel příliš známým příkladem toho, jak nespravedlivě se v řízení o opatrovnické péči a úpravě styku jedná s lesbickými a gay rodiči," prohlásila výkonná ředitelka organizace ACLU v Tennessee Hedy Weinbergová. "Všechny dětské zdravotnické a sociální organizace přitom už dávno uznávají, že lesby a gayové umí být dobrými rodiči stejně jako rodiče heterosexuální... Doufáme, že to uznají i soudy v Tennessee."

zdroje:
Pink News
Tennessean.com
Sylva Ficová (2008-12-30 20:27:13) | Počet reakcí: 0 » (dnes: 0)

Evropský komisař Špidla je proti diskriminaci gay a lesbických párů

Evropský komisař Špidla je proti diskriminaci gay a lesbických párů Poslední číslo časopisu mezinárodní gay a lesbické organizace ILGA Destination Equality se zabývá tzv. antidiskrimační směrnicí EU, jejíž přijetí Evropská komise chystá již od července tohoto roku, a obsahuje také rozhovor s Vladimírem Špidlou, komisařem pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti, na téma registrovaného partnerství a jeho právní postavení v jednotlivých státech EU. » více
Sylva Ficová (2008-10-21 20:28:02) | Počet reakcí: 0 » (dnes: 0)


První britská poslankyně uzavřela registrované partnerství

První britská poslankyně uzavřela registrované partnerství První žena v britském parlamentu, Angela Eagle (47) z Labour Party, vstoupila koncem září do registrovaného partnerství. Se svou partnerkou, Marií Exall, inženýrkou pracující pro British Telecom, přitom žije již 18 let.

Anglea Eagle byla poprvé zvolena v roce 1992 a je jedinou poslankyní, která se otevřeně hlásí ke své lesbické orientaci. Patřila také k vládnímu týmu, jemuž se roku 2004 podařilo prosadit britský zákon o registrovaném partnerství. Od loňského června zastává funkci tajemnice ministra financí.
zdroje:
BBS News
Pink News
Politics and the City
Sylva Ficová (2008-10-06 19:03:36) | Počet reakcí: 1 » (dnes: 0)

Rozhodnutí floridského soudce: Zákaz adopcí pro gaye a lesby je protiústavní

Rozhodnutí floridského soudce: Zákaz adopcí pro gaye a lesby je protiústavní Soudce federálního soudu ve floridském městě Monroe ve středu rozhodl, že zákaz adopcí pro gaye a lesby je v rozporu s americkou ústavou. Rozhodnutí soudce se týkalo případu 13letého chlapce, jehož má od roku 2001 v pěstounské péči 52letý gay a jeho partner z Key West, a umožní, aby pěstoun mohl žádat o adopci. Konečné slyšení týkající se adopce se má konat až za měsíc. Pro adopci mluví nejen vyjádření sociálních pracovníků, ale i svědectví chlapce, který chce "forever father" (tátu navždy).

Soudce David J. Audlin Jr. prohlásil, že adopce je "v nejlepším zájmu" dítěte a že 31 let starý floridský zákon, který gayům a lesbám zakazuje adoptovat děti, je protiústavní, protože z adopcí za trest vyděluje jednu skupinu osob. Zákon byl federálními soudci v minulosti zpochybněn už dvakrát, zatím ale nebyl změněn.

» více
Sylva Ficová (2008-09-11 22:51:14) | Počet reakcí: 1 » (dnes: 0)

Teenager adoptovaný dvěma lesbami o stejné rodině

Teenager adoptovaný dvěma lesbami o stejné rodině Projekt Bilerico v minulých dnech zveřejnil reakci studenta střední školy v Holyoke v Massachusetts na slova Johna McCaina, republikánského kandidáta na amerického prezidenta, o tom, že "nevěří na adopce homosexuálů". Alan O’Brien-Myers žije se svými adoptivními matkami a mladším bratrem a ve svém bloggerském příspěvku mimo jiné píše o "stejné rodině":

"Čemu nevěříte? Mnoho gayů a leseb děti adoptuje a vytvářejí báječné, milující rodiny. Moje mámy mě adoptovaly z pěstounské péče, když mi bylo jedenáct. Teď je mi sedmnáct. Svou rodinu mám moc rád. Moje mámy o mě pečují po všech stránkách stejně, jako jiní rodiče pečují o své děti. Máme svoje problémy jako každý jiný, ale nakonec se o sebe postaráme. Věříme si. Nevěříme Johnu McCainovi a dalším politikům, kteří nevnímají realitu amerických rodin. Všechny rodiny netvoří vdané mámy a ženatí tátové a jejich biologické děti. Řadu dětí vychovávají osamělí nebo nesezdaní rodiče, prarodiče, tety a strýcové a další lidé. Tyto rodiny jsou skutečné, protože jejich základem je láska, starost o druhého a odhodlání být spolu v dobrém i ve zlém. (...) Nejde o to, že by naše rodiny byly lepší, ale o to, že jsme v podstatě stejní až na to, že zákony naše rodiny dobře nechrání..." » více
Sylva Ficová (2008-07-29 17:05:46) | Počet reakcí: 0 » (dnes: 0)


Norsko zrovnoprávní homosexuální páry

Norsko zrovnoprávní homosexuální páry Norsko se (po Španělsku, Belgii, Holandsku, JAR a Kanadě) tento týden stalo v pořadí šestou zemí, která lesbickým a gay párům poskytne stejná práva jako heterosexuálním manželstvím.

Norský parlament schválil 11. června zákon, který rozšíří definici občanského sňatku, který bude "genderově neutrální" a rodičovská práva pro registrované stejnpohlavní páry a a umožní lesbickým párům přístup k umělému oplodnění. Partnerka lesbické ženy, která podstoupí IVF, pak bude mít všechna rodičovská práva "od okamžiku početí". Stejná rodičovská práva jako heterosxeuální manželé budou mít registrované lesbické i gay páry i v případě adopcí.

Norská ministryně pro rodinné záležitosti Anniken Huifeldt prohlásila, že schválení zákona představuje "historický krok směrem k rovnosti". Právní úpravu, která nahradí norský zákon o registrovaném partnerství platný od roku 1993, předložily levicové strany, ale hlasovali pro ni i někteří konzervativci a liberálové. Nový zákon také stejnopohlavním párům umožní sňatky posvěcené státní Norskou církví. Nový zákon bude platit od počátku roku 2009.

zdroje:
Pink News
wikipedia
PR-inside
Sylva Ficová (2008-06-14 16:14:49) | Počet reakcí: 4 » (dnes: 0)

Izraelský akademik kritizuje berlínský památník

Izraelský akademik kritizuje berlínský památník Významný akademik Israel Gutman z jeruzalémského Institutu Jad Vašem označil nedávné odhalení berlínského památníku homosexuálním obětem nacismu za chybu. Nacisté podle něj německé gaye nepronásledovali kvůli jejich orientaci, ale v důsledku politických rozbrojů v rámci Hitlerovy NSDAP. V rozhovoru pro polské noviny Rzeczpospolita doslova řekl: "Pokud budou mít návštěvníci dojem, že mezi utrpením židů a homosexuálů nebyl velký rozdíl, je to skandál." » více
Sylva Ficová (2008-06-06 00:00:38) | Počet reakcí: 0 » (dnes: 0)

Chystané změny zákonů na Kubě

Chystané změny zákonů na Kubě Kubánští zákonodárci budou v červnu hlasovat o zákonu, který by měl Kubu zařadit mezi jeden z nejpokrokovějších států, pokud jde o občanská práva LGBT komunity. Pokud bude návrh zákona schválen, na Kubě bude zakázána diskriminace LGBT v zaměstnání, bude uzákoněno registrované partnerství (i když bez možnosti adopcí) a státní zdravotnictví bude transexuálům hradit hormonální terapii i chirurgickou změnu pohlaví. Svou podporu registrovanému parnerství už vyjádřil u kubánský ministr kultury Abel Prieto.

Kampaň za schválení zákona a prosazení změn už delší dobu vede Mariela Castro (45), dcera současného kubánského prezidenta Raúla Castra a vedoucí vládního Národního střediska pro sexuální výchovu. Podle vlastních slov by chtěla prosadit plnou rovnoprávnost registrovaného partnerství s heterosexuálním manželstvím, spolu s představiteli LGBT komunity se ale obává negativních reakcí opozice, které by zákon mohly úplně zablokovat. "Mnoho homosexuálních párů mě žádalo, abychom neriskovali neschválení zákona tím, že bychom trvali na slově sňatek", řekla Mariela Castro BBC. "Na Kubě není sňatek tak důležitý jako rodina a takto aspoň můžeme zaručit osobní a dědická práva homosexuálů a transexuálů." » více
Sylva Ficová (2008-05-19 22:31:10) | Počet reakcí: 4 » (dnes: 0)


Film o Dusty Springfield??

Film o Dusty Springfield?? Americký spisovatel a scenárista Michael Cunningham, autor předlohy i scénáře filmu Hodiny, na galavečeru asociace spisovatelů PEN v newyorském Muzeu přírodní historie prohlásil, že pro filmové studio Fox píše scénář životopisného filmu o Dusty Springfield. V hlavní roli by se podle jeho slov měla objevit Nicole Kidman. Cunningham Dusty Springfield označil za "skvělou umělkyni, se kterou si nikdo nevěděl rady". Na otázku časopisu New York Magazine, zda scénář líčí i osamělý život Dusty v USA, její závislost na drogách a alkoholu a její vztahy k ženám, scenárista odpověděl: "Ano, je o skutečné Dusty." » více
Sylva Ficová (2008-05-09 19:04:15) | Počet reakcí: 0 » (dnes: 0)

New South Wales: právní reforma

rodičovská práva pro nebiologické matky

New South Wales: právní reforma Vláda jednoho z australských států New South Wales (NSW) chce ve druhé polovině tohoto roku prosadit zákon, který zásadním způsobem změní právní postavení dětí narozených lesbickým párům z umělého oplodnění. Ministr spravedlnosti John Hatzistergos chystá právní reformu, podle níž by se u dětí narozených registrovaným lesbickým párům automaticky předpokládalo rodičovství nebiologické matky. Podle odhadů přitom děti vychovává nejméně 20% lesbických párů žijících ve státě New South Wales.

Změna zákona se bude týkat pouze dětí narozených z umělého oplodnění (inseminace nebo IVF) a nebiologické matky dětí díky ní získají rodičovská práva i povinnosti. "Současný zákon diskriminuje děti, jež mají vztah k partnerce své biologické matky, který není právně uznáván... Nemohou po ní dědit ani získat výhody, na něž by mohly mít nárok po její smrti nebo úrazu," prohlásil John Hatzistergos koncem minulého měsíce. Změna zákona také umožní, aby oba rodiče (obě matky) uznávaly i školy a školské úřady. Kromě rodičovských práv chce ministerstvo spravedlnosti státu New South Wales celkem na 50 státních zákonů a odstranit postupně všechna diskriminační ustanovení týkající se stejnopohlavních párů.

Podobné změny jako v New South Wales v současnosti probíhají nebo proběhly také v jiných australských státech, především v Tasmánii a Victorii.

zdroje:
Proud Parenting.com
stránky vládní legislativní reformy státu New South Wales New South Wales
Sylva Ficová (2008-05-06 20:32:53) | Počet reakcí: 2 » (dnes: 0)

Další případ žadatele o azyl v Británii

Další případ žadatele o azyl v Británii V těchto dnech ve Skotsku vrcholí kampaň na záchranu 19letého Kurda Jojo Jako Yakoba ze Sýrie, kterému hrozí deportace. Jojo ze své vlasti utekl před dvěma roky poté, co byl zatčen, postřelen a zbit a ve vězení mučen za distribuci protivládních letáků. Když pak stráže zjistili, že je Yakob, příslušník kurdské menšiny, homosexuál, byl prý zbit a týrán natolik, že upadl do komatu. Po převozu do nemocnice se mu podařilo utéct do Libanonu a poté do Londýna. V Británii požádal o azyl, před konečným rozhodnutím byl však zatčen ve skotském Aberdeenu s falešným bulharským pasem. » více
Sylva Ficová (2008-04-28 23:33:32) | Počet reakcí: 0 » (dnes: 0)


Odkazy a zdroje

Pro začátek několik odkazů převážně pro anglist(k)y:

zpravodajské LGBT servery
- Pink Paper - anglické LGBT noviny
- Towleroad - zpravodajský gay server s "homosexuálními tendencemi" redaktora Andyho Towlea založený roku 2003
- Bay Windows - online vydání LGBT novin z Bostonu
- LesbiaNation » více
Sylva Ficová (2007-10-13 18:16:29) | Počet reakcí: 2 » (dnes: 0)

Michael Stipe veřejně out

Michael Stipe veřejně out Zpěvák Michael Stipe z kapely R.E.M. se rozhodl přiznat k tomu, co jeho fanoušci už dávno vědí: že je gay. V dubnovém čísle časopisu Spin Magazine vysvětluje, proč se pro "coming-out" v médiích nerozhodl už dřív: "V 80. letech to pro mě bylo moc komplikované. Byl jsem naprosto otevřený ke kapele, ke své rodině i přátelům a určitě i k lidem, se kterými jem spal. Myslel jsem, že je to jasné."

Michael Stipe se už dřív označoval za "queer umělce", slovu gay se ale doposud vyhýval. Po několika nedávných útocích na mladé gaye v USA a vystoupeních jiných GLBT celebrit však i Michael Stipe připouští, že veřejný "coming-out" má svůj smysl. "Teď si uvědomuju, že pokud veřejně činné osobnosti velmi otevřeně mluví o své sexualitě, může to někomu pomoct," řekl.

Oznámení Michaela Stipea přichází několik týdnů před vydáním 14. studiového alba R.E.M. Accelerate, které má obsahovat i písničku "Until the Day is Done" věnovanou nedávno zesnulému Heathu Ledgerovi.


zdroj:
Spin Magazine
BBC Magazine (se zmínkou o "queer umělci")
Sylva Ficová (2008-03-24 10:58:14) | Počet reakcí: 3 » (dnes: 0)

Hvězda Pobřežní hlídky gay tátou

Hvězda Pobřežní hlídky gay tátou Herec Jaason Simmons, v 90. letech známý jako plavčík Logan Fowler ze seriálu Pobřežní hlídka, se před několika dny veřejně přihlásil ke své homosexuální orientaci. Simmons poskytl rozhovor australskému časopisu New Idea spolu se svým přítelem, irským hercem Johnem O’Callaghanem. Společně žijí v Kalifornii, kde vychovávají Johnova 6letého adoptivního syna Odina a plánují svatbu v Kanadě, jedné z pěti zemí na světě, kde mají stejnopohlavní svazky stejná práva jako heterosexuální manželství. "Děláme to pro naši rodinu a pro našeho syna," prohlásili. » více
Sylva Ficová (2008-03-23 23:09:46) | Počet reakcí: 1 » (dnes: 0)


Pokus o první lesbickou svatbu v Řecku

Řecký lesbický pár chce využít obecné formulace v zákoně

Pokus o první lesbickou svatbu v Řecku Tento týden chce v Athénách uzavřít občanský sňatek první lesbický pár. Podle organizace OLKE podporující práva LGBT menšiny chtějí obě ženy využít skuliny v zákoně o občanských sňatcích z roku 1982, který sňatek definuje jako svazek dvou "osob", aniž by výslovně zmiňoval jejich pohlaví. Tím prý de facto umožňuje uzavírání sňatků i stejnopohlavním párům.

Jména obou žen organizace OLKE neuvádí, podle jejích informací ale s obřadem předběžně souhlasí levicový starosta athénské čtvrti Kessariani. Starosta Spyros Tzokas k tomu sám řekl: "Proti oslavě tohoto svazku nemám žádné námitky, pokud bude dodržen zákon."

Pokud by organizace OLKE bývala nenašla vstřícného starostu, byla odhodlána jít k soudu. Otázkou však zůstává, zda sňatek uzná řecká vláda: ministerstvo spravedlnosti se prý zatím k věci nevyjádřilo. » více
Sylva Ficová (2008-03-17 22:02:56) | Počet reakcí: 2 » (dnes: 0)

Módní kampaň s lesbickými matkami

Módní kampaň s lesbickými matkami Americký návrhář Kenneth Cole se rozhodl oslavit 25. výročí své značky obuvi kampaní pod názvem We All Walk In Different Shoes. Svou pozornost přitom zaměřil na lidi, kteří žijí netradičním způsobem. Vedle paralympioničky Aimee Mullins, zpěvačky a feministky Theo Kogan a dalších sedmi osobností v kampani vystupují i dvě lesbické matky z Miami, Joanna a Nicoletta Tesslerovy s dcerkou Ruthie. Nicoletta je psycholožka se soukromou praxí a specializací na postraumatickou stresovou poruchu a problémy ve vztazích; Joanna pracuje jako makléřka.

Kampaň se objeví v březnových číslech módních časopisů Vogue, Vanity Fair, Lucky, GQ a Men’s Health. Videa z kampaně jsou k dispozici online na stránkách Kennetha Coleae: Joanna a Nicoletta s Ruthie jsou k vidění zde. » více
Sylva Ficová (2008-03-15 20:33:29) | Počet reakcí: 8 » (dnes: 0)

Slovenská politička podpořila adopce LG párů

Videorozhovor s Monikou Beňovou-Flašíkovou

Slovenská politička podpořila adopce LG párů Minulý týden ve videopořadu slovenského serveru SME.sk Na výsluchu podpořila adopci dětí homosexuálními páry slovenská europoslankyně za stranu Smer Monika Beňová-Flašíková. Prohlásila, že sexuální menšiny by měly mít stejná práva jako většinová společnost, a jako vůbec první slovenská politička se pozitivně vyjádřila o rodičovství LG párů.
» více
Sylva Ficová (2008-03-04 20:26:59) | Počet reakcí: 0 » (dnes: 0)


Gay tučňáci nevhodní pro děti

Gay tučňáci nevhodní pro děti Předseda Okresní rady státních škol v americkém Londonu (Virginia) tento týden vyřadil z žákovských knihoven všech základních škol knihu And Tango Makes Three (Tango potřebuje tři). Příběh dvou samečků-tučňáků, kteří spolu vychovali mládě, bude od nynějška k dispozici jen starším žákům nebo rodičům.

Autory dětské knížky jsou Peter Parnell a Justin Richards a k jejímu napsání je inspiroval skutečný příběh z newyorské zoo v Central Parku. Dva tučňáci udičkoví, Roy a Silo, spolu v zoo žili 5 let jako pár, když si jejich ošetřovatelé všimli, že se snaží vysedět oválný kámen podobný vejci. Když si ošetřovatelé uvědomili, že jde o dva samečky, podstrčili jim vejce smíšeného páru tučňáků, jemuž se v minulosti už dvakrát nepodařilo jedno vejce vysedět. Po 34 dnech se Royovi a Silovi narodila zdravá samička, která od chovatelů dostala jméno "Tango". » více
Sylva Ficová (2008-02-16 14:03:33) | Počet reakcí: 11 » (dnes: 0)

LG prarodiče

LG prarodiče V deníku Philadephia Inquirer vyšel v minulých dnech týden článek o fenoménu, o němž se donedávna nemluvilo: o gay a lesbických prarodičích. Jde o muže a ženy, kteří v 60. a 70. letech uzavřeli manželství, měli děti a ke své orientaci se přiznali až později, často až poté, co jejich děti dospěly.

Autor článku "Prarodiče nic neskrývají" (The grandparents are out) uvádí příběh 55leté Marian Mitchell, které svou orientaci přiznala teprve před 10 lety, kdy zemřela její dlouholetá přítelkyně. Marian se stala koordinátorkou ženského hudebního pořadu rozhlasové stanice WXPN a pořadatelkou tématických večírků a soutěží, kterých se kromě členek místní Lesbické skupiny okresu Montgomery účastní i její vnuci. "Když jsem svou orientaci tajila, jako bych žila dvojí život," říká Marian. "Nenapadlo mě, že je možné žít tak otevřeně. Být sama sebou je o moc snazší."

Také gayové mají svá vnoučata: 63letý Larry Buss, administativní pracovník lékařské fakulty na Drexel University, se rozvedl roku 1980 - jeho dcera tehdy měla 7 let a syn 2 roky. Později se seznámil s uměleckým poradcem Royem Wilburem a spolu začali vést "typický gay" život s tím rozdílem, že každý druhý víkend se starali o Larryho děti. Dnes už hlídají Larryho vnučku, která své dva dědečky bere naprosto samozřejmě. "Myslím, že Roy a já jsme příkladem šťastného vztahu," říká Larry (na obrázku se svou osmiměsíční vnučkou Sonjou a s přítelem Royem). » více
Sylva Ficová (2008-02-11 14:31:42) | Počet reakcí: 0 » (dnes: 0)

L dokument nominován na Oscara

L dokument nominován na Oscara Jedním z dokumentů, který byl letos nominován na Oscara, je film o umírající lesbické policistce z New Jersey, která se na svou přítelkyni Stacie snažila převést svou zaslouženou penzi. 38minutový film Freeheld režisérky Cynthie Wade sleduje její boj s rakovinou a úřady.

Stát New Jersey od roku 2004 poskytuje sociální výhody i registrovaným partnerům, nárok ale na ně mají jen státní zaměstnanci, ostatní zaměstnanci, včetně těch, kteří pracují pro okresní úřady a policii, je dostat nemohou. Laurel Hester vyzvala místní úřady ke změně postoje, po zamítnutí své žádosti se odvolala a v lednu 2006 se okresní rada nakonec rozhodla sociální výhody včetně vdovských důchodů přiznat i homosexuálním partnerům. Necelý měsíc poté Laurel zemřela.

Film Freeheld už získal zvláštní cenu na filmovém festivalu Sundance a několik diváckých cen i cen poroty na GLBT fetivalech.

zdroje:
tulip for women about women
oficiální stránky filmu s upoutávkou
Cynthia Wade
Sylva Ficová (2008-01-28 21:20:09) | Počet reakcí: 0 » (dnes: 0)


Sperma z ženských buněk

(a naděje pro britské lesbické páry)

Sperma z ženských buněk Výzkumný tým Univerzity v Newcastlu vytvořil primitivní spermatické buňky z ženských kmenových buněk. Jak řekl profesor Karim Nayernia, tento průlom by mohl lesbickým párům umožnit plození dětí s geny obou partnerek. Profesor Nayernia chce nyní se svým výzkumným týmem požádat o povolení pro vytvoření spermatu z ženské kostní dřeně, což by z lékařského hlediska byla praktičtější metoda. Vytvořit sperma z mužské kostní dřeně se stejnému týmu podařilo už v létě roku 2006. Někteří vědci však jako problém vidí přítomnost dvou chromozómů X - k redukčnímu dělení buněk, tzv. meióze, jsou totiž nutné chromozómy Y, a ty mají pouze muži. » více
Sylva Ficová (2008-02-01 00:37:42) | Počet reakcí: 15 » (dnes: 0)

Štrasburg odsoudil Francii kvůli adopcím

Lesbická žena byla poškozena, když chtěla adoptovat dítě

Štrasburg odsoudil Francii kvůli adopcím Včera (22. 1. 2008) se v zahraničním tisku objevila informace o tom, že Evropský soud pro lidská práva rozhodl ve prospěch francouzské lesbické ženy (45 let), kterou podle verdiktu Evropského soudu poškodily francouzské instituce (s právním posvěcením) kvůli její sexuální orientaci. Žena v roce 1998 podala žádost o adopci, kterou francouzské soudy zamítly s nepřímým odkazem na to, že žena žije ve stabilním lesbickém svazku s jinou ženou.

Francie odmítala, že by důvodem zamítnuté žádosti o adopci byla sexuální orientace ženy, Evropský soud však přesto obvinil Francii z diskriminace, ženu uznal jako poškozenou a Francie jí musí zaplatit odškodné plus uhradit soudní poplatky, to vše ve výši cca 24 500 Euro.
» více
Anna Jančaříková (2008-01-23 11:41:53) | Počet reakcí: 1 » (dnes: 0)

13letá bojovnice za práva L/G rodin

13letá bojovnice za práva L/G rodin Za rovnoprávnost homosexuálních rodin bojují i děti: 13letá Rebecca Lazarus z Connecticutu za svůj boj za legalizaci stejnopohlavních sňatků dokonce loni v listopadu dostala cenu od městské školní rady. Vystupuje v rozhlase, na setkáních občanských sdružení, založila místní pobočku organizace L/G rodičů a jejich dětí COLAGE, jejímiž členy je v současné době už 40 rodin, a letos se yúčastní konference True Colors, Inc. Sexual Minority Youth and Family Services.

Rebecca žije se svým bologickým otcem Lazarem, který pracuje v reklamní agentuře, a jeho přítelem Charettem, manažerem místního podniku. "Jsem jako každé jiné dítě. Moje rodina se od vaší liší jen tím, že moji rodiče se nemohou vzít... i když jsou spolu už osm let," řekla Rebecca v rozhovoru pro deník Journal Inquirer.

Přestože Lazarus a Charette loni v červnu uzavřeli registrované partnerství, jejich svazek není rovnoprávný s heterosexuálním manželsvím (stejně jako není v ČR) a Charette proto vůči dceři svého partnera nemá žádná práva. Pokud by se Lazarovi něco stalo, Rebecca by tak skončila v pěstounské péči. I to je jeden z důvodů, proč se angažuje za možnost tzv. společné adopce (co-parent adoption) pro registrované partnery. » více
Sylva Ficová (2008-01-20 12:58:53) | Počet reakcí: 0 » (dnes: 0)


První domov pro L/G seniory

První domov pro L/G seniory V Berlíně bylo otevřen první sanatorium pro L/G seniory v Evropě. Příprava projektu trvala více než 10 let a v nově postavené čtyřposchoďové budově ve čtvrti Pankov bude v samostatných pokojích bydlet 28 pacientů. Budova je součástí komplexu, jehož výstavba stála 10 milionů dolarů a v němž kromě sanatoria bude i kavárna, zdravotní středisko a tělocvična.

S nápadem postavit domov pro L/G seniory přišel 45letý architekt a dlouholetý aktivista za práva homosexuálů Christian Hamm a podpořil ho i primátor města Berlína Klaus Wowereit - ten v červnu roku 2001 vyhrál volby s heslem "Jsem gay a to je také dobré." Podle Christiana Hamma výstavba sanatoria odráží skutečnost, že v Německu pozvolna stárne a odchází do důchodu první generace mužů a žen, kteří se otevřeně hlásí ke své homosexuální orientaci.

zdroj:
Page Q
Sylva Ficová (2008-01-18 17:10:44) | Počet reakcí: 0 » (dnes: 0)

10 důvodů proč být lesba

10 důvodů proč být lesba Na L-blogu Evolved Moms, který přináší "rady a tirády dvou tvrdohlavých lesbických matek" se tento týden objevila reakce na dopis lesbické ženy z Kentucky, která si potřebovala přečíst něco optimistického:

10 nejlepších důvodů proč být lesba
1) Pomyslete na to, kolik ušetříme za antikoncepci!

2) Nemůžeme nechtěně otěhotnět - nemáme žádné neplánované děti!

3) Když chceme děti - můžeme využít dvě dělohy.

4) Můžeme se o svoje oblečení dělit s parnerkou - zdvojnásobíme tak šatník.

5) Naše žena má vždycky pochopení pro PMS a bolesti břicha a také se jí ho dostává.
» více
Sylva Ficová (2008-01-17 20:32:54) | Počet reakcí: 13 » (dnes: 0)

RP v Uruguayi

včetně rodičovských práv!

RP v Uruguayi Uruguay jako první latinskoamerická země uzákonila registrované partnerství na celostátní úrovni. Zákon, který ve čtvrtek 27. prosince podepsal prezident Tabare Vazquez, vstoupí v platnost už 1. ledna a párům, jež spolu žijí nejméně pět let, umožní uzavřít tzv. občanské parnerství (civil union).
Po podpisu matriky získají registrovaní partneři stejná práva jako heterosexuální páry žijící v manželství, a to zejména v oblasti péče o děti, společného majetku, dědictví a penzí.
Podle zákona mohou občanské partnerství uzavřít "dva lidé - jakéhokoli pohlaví, jakékoli identity, orientace či sexuální preference - kteří mají emocionální vztah sexuální povahy, jenž je exkluzivní, stabilní a trvalý, a kteří nejsou spojeni ve svazku manželském", týká se tedy nejen homosexuálních, ale i heterosexuálních párů. » více
Sylva Ficová (2007-12-29 23:19:12) | Počet reakcí: 1 » (dnes: 0)


RP po maďarsku

RP po maďarsku Maďarský parlament schválil týden před Štědrým dnem zákon, který umožní stejnopohlavním párům "občanský svazek" s mnoha právy a povinnostmi manželství. Registrovaní partneři budou mít například stejná dědická práva a stejné výhody v oblasti zdanění, pojištění a sociálního zabezpečení. Nebudou však moci adoptovat děti a lesbické páry i nadále nebudou mít legální přístup k umělému oplodnění. Partneři také nebudou moci přijmout příjmení svého druha. Registrované partnerství budou moci uzavírat i heterosexuální páry. » více
Sylva Ficová (2007-12-25 22:36:57) | Počet reakcí: 2 » (dnes: 0)

Vánoce - svátky stresu pro lesby?

Vánoce - svátky stresu pro lesby? Lesbické ženy zažívají během svátků mnohem větší stres a propadají větším depresím než heterosexuálky. Tento závěr vychází ze sociologického průzkumu společnosti Harris Interactive výsledků, podle něhož si na stres stěžovalo až 80% leseb oproti 64% heterosexuálek. Depresivní stavy pak přiznalo až 51% lesbických žen a pouze 36% heterosexuálních žen. » více
Sylva Ficová (2007-12-20 23:38:01) | Počet reakcí: 2 » (dnes: 0)

RP překážkou světového míru

RP překážkou světového míru Papež Benedikt XVI. tento týden vydal ke Světovému dni míru, který se tradičně připomíná 1. ledna, 15stránkové poselství "Lidská rodina - společenství pokoje". V dokumentu doslova píše, že "všechno, co slouží k oslabení rodiny založené na sňatku muže a ženy, všechno, co přímo nebo nepřímo stojí v cestě její otevřenosti vůči odpovědnému přijetí nového života, všechno, co brání jejímu právu nést primární odpovědnost za vzdělání dětí, představuje objektivní překážku na cestě k míru". » více
Sylva Ficová (2007-12-15 21:39:27) | Počet reakcí: 5 » (dnes: 0)


Diskriminace podle Condoleezy

Diskriminace podle Condoleezy Bývalý americký velvyslanec Michael E. Guest dal tento týden po 26 letech výpověď Ministerstvu zahraničí poté, co opakovaně kritizoval postoj ministryně zahraničí Condoleezzy Rice ke gayům a lesbám. Michael E. Guest byl první "vyoutovaný" gay v amerických diplomatických službách a do roku 2004 působil jako velvyslanec v Rumunsku.

Od svého návratu do USA opakovaně kritizoval Ministerstvo zahraničí a jeho diskriminační postupy. Podle současných směrnic ministerstva mají registrovaní partneři diplomatických pracovníků méně práv než jejich manželé a manželky - nedostávají tradiční poučení týkající se hrozby teroristických útoků, nemají nárok na zdravotní péči a služební cesty, kterých se účastní jako "rodinný doprovod", si musí platit ze svého. Michael E. Guest prohlásil, že většinu problémů by mohla vyřešit ministryně Rice svým podpisem, jeho prosby a naléhání však zůstaly bez odezvy. » více
Sylva Ficová (2007-12-06 16:08:00) | Počet reakcí: 3 » (dnes: 0)

Australské gesto

Australské gesto Minulý týden si tři gay páry a dvanáct lesbických dvojic řeklo své ano před stovkami svých přátel a příbuzných na hromadné "svatbě" v australském městě Adelaide. Symbolickou slavnost s názvem "Loved Up" se konala v rámci součástí gay a lesbického kulturního festivalu Feast a měla upozornit na australské "zpátečnické" zákony, které sňatky gayů a leseb neumožňují. » více
Sylva Ficová (2007-11-28 21:34:07) | Počet reakcí: 0 » (dnes: 0)

Filmový samizdat

Filmový samizdat Dvě lesbické matky z Nebrasky vydaly na DVD na vlastní animovaný film "BuddyG - My Two Moms And Me". Margaux a Donna Towne-Colleyovy příběh původně vytvořily pro svého dnes už šestiletého syna, aby ve filmu konečně viděl dítě, které má podobnou životní zkušenost jako on. Nakonec však založily společnost Us 2 LLC, film se rozhodly distribuovat a už připravují další díly. Dobrodružství zvídavého Buddyho a jeho kamarádů by rády nabídly i televizním stanicím. » více
Sylva Ficová (2007-11-28 20:50:33) | Počet reakcí: 0 » (dnes: 0)


Coming-out německé celebrity

Coming-out německé celebrity Minulý víkend se oficiálně "vyoutovala" německá televizní moderátorka a politická komentátorka Anne Will. Na společenské akci v Židovském muzeu v Berlíně na přímý dotaz reportérů přiznala svůj pětiletý vztah s profesorkou Miriam Meckel: "Ano, jsme pár, ale chtěly bychom, aby náš soukromý vztah zůstal soukromý," řekla.

O lesbické orientaci mediálně vlivné novinářky Anne Will s Miriam Meckel se údajně spekulovalo delší dobu už proto, že se ani jedna nesnažily svůj vztah nijak tajit - navštěvují společně významné akce a roku 2004 se dokonce účastnily večeře s britskou královnou. » více
Sylva Ficová (2007-11-21 13:36:38) | Počet reakcí: 5 » (dnes: 0)

Lesbenfruhlingstreffen 2008

Jarní lesbické setkání v Drážďanech

Lesbenfruhlingstreffen 2008 Na náš drbní mail přišla pozvánka na velké lesbické setkání na jaře 2008 (víkend + pondělí 10. – 12. května). Uskuteční se v prostorách Technické univerzity v Drážďanech a na programu jsou debaty, workshopy, filmy… Pořadatelé shání přednášející (ideálně lesby s přímými žitými zkušenostmi) především z ČR a Polska, které by byly ochotny pohovořit o životě leseb ve střední a východní Evropě – o tom, jaká mají a nemají práva, s čím se potýkají na každodenní i politické rovině. Setkání končí v pondělí 12. května po poledni. » více
Anna Jančaříková (2007-11-16 22:20:17) | Počet reakcí: 0 » (dnes: 0)

Sňatky gayů a leseb v Maďarsku?

další povzdech

Sňatky gayů a leseb v Maďarsku? První postkomunistickou zemí, kde probíhá intenzivní politická debata o sňatcích stejnopohlavních párů, je Maďarsko. Podle webového serveru www.hirszerzo.hu (ne, neumím maďarsky, jenom anglicky) vyjádřily ochotu zabývat se tímto tématem obě strany vládní koalice, Svaz svobodných demokratů (SZDSZ) a Maďarská socialistická strana (MSZP). » více
Sylva Ficová (2007-11-13 21:50:34) | Počet reakcí: 2 » (dnes: 0)


Británie chystá zrovnoprávnění nebiologických matek

Británie chystá zrovnoprávnění nebiologických matek Britská vláda má v plánu připravit zákon, který by zrovnoprávnil postavení partnerek lesbických matek, které otěhotněly díky umělému oplodnění. V tradičním projevu zahajujícím parlamentní sezónu to v úterý 6. listopadu prohlásila britská královna Alžběta II.

Tzv. Zákon o lidských tkáních a embryích (The Human Tissues and Embryos Bill) bude poprvé brát v úvahu rodinu tvořenou dvěma matkami (two-mother family). Pokud žena žijící v lesbickém svazku porodí dítě počaté metodou umělého oplodnění, její partnerka bude mít všechna práva, výhody i povinnosti rodiče, a to i když nebudou partnerky oficiálně registrované. Zákon také explicitně stanoví, že dárce spermatu nemá vůči dítěti žádná práva ani povinnosti. » více
Sylva Ficová (2007-11-07 21:02:24) | Počet reakcí: 2 » (dnes: 0)

RP v katolickém Irsku?

pro bratry a sestry!

RP v katolickém Irsku? Irský ministr spravedlnosti Brian Lenihan včera prohlásil, že koaliční vláda do konce března roku 2008 připraví zákon, který "umožní registraci občanských svazků (partnerships), které nejsou manželstvím a které mohou být heterosexuální nebo stejnopohlavní". Podle Strany zelených, která je součástí vládní koalice, vládní návrh gay a lesbickým párům umožní, aby se registrovaly a měly stejná práva jako páry heterosexuální. » více
Sylva Ficová (2007-11-01 20:49:54) | Počet reakcí: 0 » (dnes: 0)

Lesboidní červi

Lesboidní červi Vědci z Univerzity v Utahu údajně vyvinuli "lesboidní" červy genetickou úpravou jejich nervové soustavy. Hlísty Caenorhabditis elegans mají buď samčí nebo hermafroditní (samčí i samičí sexuální orgány). Hermafroditní jedinci, kteří jsou schopni samooplození, se obvykle označují za samice, protože se raději páří se samčími jedinci, aby získali více vajíček s různorodějším genetickým materiálem - i když na 500 hermafroditních jedinců připadá jeden samec. » více
Sylva Ficová (2007-10-30 15:14:55) | Počet reakcí: 19 » (dnes: 0)


Coming-out v 88 letech

a mediální boom

Coming-out v 88 letech V časopise Newsweek vychází seriál esejů čtenářů My Turn. V zářijovém čísle vyšla esej 88leté Loraine Barrové, která se po 44letém soužití se ženou, rozhodla přiznat ke své orientaci. Loraine Barrová se narodila v Chicagu a většinu života prožila v Jižní Kalifornii; do ženy - vdané profesorky - se poprvé zamilovala na vysoké škole ve 28 letech. O 10 let později se seznámila s Mary Frances Pierceyovou, která měla 6letého syna z předchozího manželství - obě tehdy pracovaly jako probační úřednice okresního úřadu v Los Angeles. Prožily spolu 44 let a i když podstatu svého vztahu tajily, mnozí jejich přátelé a známí ji znali.
Barrovou prý ke coming-outu inspirovala její kamarádka. "Když jsem ji viděla, napadlo mě: proboha, vždyť už mě nikdo nevyhodí, je mi 88, rodiče už zemřeli... Přesto jsem měla strach. Trvalo mi několik dní, než jsem svou esej hodila do schránky." (dojímací článek o L.B. s video prezentací zde) » více
Sylva Ficová (2007-10-25 01:22:59) | Počet reakcí: 2 » (dnes: 0)

Brumbál je gay!

Brumbál je gay! J. K. Rowlingová v pátek 19. října při setkání s fanoušky Harryho Pottera v newyorské Carnegie Hall řekla, že si ředitele školy v Bradavicích Albuse Brumbála "vždy představovala jako gaye". Brumbál se podle ní zamiloval do "okouzlujícího čaroděje" Gellerta Grindelwalda, když se však Grindelwald začal zajímat o černou magii, Brumbál se obrátil proti němu. Láska ke Grindelwaldovi tak pro Brumbála byla "velkou tragédií".

Fanoušci prý po prohlášení Rowlingové zmlkli, ale nakonec se roztleskali. Rowlingová na to reagovala slovy, že kdyby takovou reakci tušila, svou představu o Brumbálovi by odhalila dříve. Prozradila také, že když četla scénář filmu podle šestého dílu Harry Potter a Princ dvojí krve, vyškrtla pasáž, ve které měl Brumbál vzpomínat na staré lásky, a napsala přes ni "Brumbál je gay". » více
Sylva Ficová (2007-10-20 21:14:00) | Počet reakcí: 2 » (dnes: 0)

Iris Prize

nový festival LGBT filmů

Iris Prize 4.-6. října se ve waleském Cardiffu poprvé konal Mezinárodní festival gay a lesbických krátkých filmů. Záměrem organizátorů festivalu je vytvořit mezinárodní cenu, která by oceňovala a propagovala tvorbu krátkých filmů s LGBT tématikou - jejich cíl podporují také další, především americké partnerské festivaly.

Na závěr festivalu desetičlenná mezinárodní porota předala cenu za nejlepší krátký film Iris Prize a finanční odměnu mladé americké režisérce Dee Rees za film Pariah. 27minutový film o černošské dívce a jejích problémech s coming-outem už letos vyhrál cenu za nejlepší hraný krátký film na americkém LGBT festivalu v New Yorku, NewFest. » více
Sylva Ficová (2007-10-14 14:36:26) | Počet reakcí: 0 » (dnes: 0)


 
Část tohoto portálu má inzertní charakter. Zadávání nepravdivých údajů je v rozporu se zákonem.
Provozovatel portálu lesbickykoutek.cz neodpovídá za případné vzniklé škody uživatelů seznamky na tomto serveru.