Chystané změny zákonů na Kubě

Chystané změny zákonů na Kubě
Kubánští zákonodárci budou v červnu hlasovat o zákonu, který by měl Kubu zařadit mezi jeden z nejpokrokovějších států, pokud jde o občanská práva LGBT komunity. Pokud bude návrh zákona schválen, na Kubě bude zakázána diskriminace LGBT v zaměstnání, bude uzákoněno registrované partnerství (i když bez možnosti adopcí) a státní zdravotnictví bude transexuálům hradit hormonální terapii i chirurgickou změnu pohlaví. Svou podporu registrovanému parnerství už vyjádřil u kubánský ministr kultury Abel Prieto.

Kampaň za schválení zákona a prosazení změn už delší dobu vede Mariela Castro (45), dcera současného kubánského prezidenta Raúla Castra a vedoucí vládního Národního střediska pro sexuální výchovu. Podle vlastních slov by chtěla prosadit plnou rovnoprávnost registrovaného partnerství s heterosexuálním manželstvím, spolu s představiteli LGBT komunity se ale obává negativních reakcí opozice, které by zákon mohly úplně zablokovat. "Mnoho homosexuálních párů mě žádalo, abychom neriskovali neschválení zákona tím, že bychom trvali na slově sňatek", řekla Mariela Castro BBC. "Na Kubě není sňatek tak důležitý jako rodina a takto aspoň můžeme zaručit osobní a dědická práva homosexuálů a transexuálů."
Mariela Castro vystudovala psychologii a LGBT komunitu aktivně podporuje už řadu let. Otec Raúl Casto ji prý v jejím boji za uznání práv pro LGBT podporuje, i když jí radí, aby postupovala pomalu: "Viděla jsem, jak se změnil můj otec od doby, kdy jsem byla dítě. Býval to macho a homofob. Ale když jsem dospěla a změnila se jako osobnost, viděla jsem, že se změnil i on."

Kubánská LGBT komunita za uznání svých práv již bojuje dlouho. Před Castrovou revolucí roku 1959 byli gayové často zatýkáni a vězněni. Po revoluci byli mnozí z nich posíláni do pracovních táborů na "převýchovu a nápravu". I když byly tábory po několika letech zrušeny, gayové byli a jsou často diskriminováni především v zaměstnání. Homosexualita byla na Kubě dekriminalizována roku 1979, ještě v 80. letech se však pořádaly masové vládní demonstrace, jejichž cílem bylo tzv. "ideologické devianty" zostudit a veřejně odsoudit. Dnes je nedaleko Havany "gay pláž" Playas del Este a i když v hlavním městě oficálně žádné gay kluby nejsou, jeden bar zde pravidelně pořádá "gay večery", které patří k nejnavštěvovanějším.

zdroje:
365Gay.com
BBC News
Queerty
RIA Novosti
Britské listy
Sylva Ficová (2008-05-19 22:31:10)

VSTUP DO DISKUSE (Počet reakcí: 4) » (dnes: 0) 
Část tohoto portálu má inzertní charakter. Zadávání nepravdivých údajů je v rozporu se zákonem.
Provozovatel portálu lesbickykoutek.cz neodpovídá za případné vzniklé škody uživatelů seznamky na tomto serveru.