Pokus o první lesbickou svatbu v Řecku

Řecký lesbický pár chce využít obecné formulace v zákoně

Pokus o první lesbickou svatbu v Řecku
Tento týden chce v Athénách uzavřít občanský sňatek první lesbický pár. Podle organizace OLKE podporující práva LGBT menšiny chtějí obě ženy využít skuliny v zákoně o občanských sňatcích z roku 1982, který sňatek definuje jako svazek dvou "osob", aniž by výslovně zmiňoval jejich pohlaví. Tím prý de facto umožňuje uzavírání sňatků i stejnopohlavním párům.

Jména obou žen organizace OLKE neuvádí, podle jejích informací ale s obřadem předběžně souhlasí levicový starosta athénské čtvrti Kessariani. Starosta Spyros Tzokas k tomu sám řekl: "Proti oslavě tohoto svazku nemám žádné námitky, pokud bude dodržen zákon."

Pokud by organizace OLKE bývala nenašla vstřícného starostu, byla odhodlána jít k soudu. Otázkou však zůstává, zda sňatek uzná řecká vláda: ministerstvo spravedlnosti se prý zatím k věci nevyjádřilo.
Řecká vláda má v tomto roce v plánu předložit parlamentu zákon, který by nesezdaným párům zajistil určitá zákonná práva. Zda se bude týkat i homosexuálních párů, však není jisté. V minulosti se Řecko otázce registrovaného partnerství bránilo a práva homosexuálů v zemi jsou dosud předmětem kritiky. Homosexuálové nesmějí například sloužit v armádě a řecká ústava nezakazuje diskriminaci kvůli sexuální orientaci (přestože pod tlakem legislativy EU diskriminace na pracovišti zákonem zakázaná je).

zdroj:
365Gay.com
Advocate.com

(na obrázku je lesbický pár na 2. řecké Gay Pride v Athénách roku 2006)
Sylva Ficová (2008-03-17 22:02:56)

VSTUP DO DISKUSE (Počet reakcí: 2) » (dnes: 0) 
Část tohoto portálu má inzertní charakter. Zadávání nepravdivých údajů je v rozporu se zákonem.
Provozovatel portálu lesbickykoutek.cz neodpovídá za případné vzniklé škody uživatelů seznamky na tomto serveru.