Další případ žadatele o azyl v Británii

Další případ žadatele o azyl v Británii
V těchto dnech ve Skotsku vrcholí kampaň na záchranu 19letého Kurda Jojo Jako Yakoba ze Sýrie, kterému hrozí deportace. Jojo ze své vlasti utekl před dvěma roky poté, co byl zatčen, postřelen a zbit a ve vězení mučen za distribuci protivládních letáků. Když pak stráže zjistili, že je Yakob, příslušník kurdské menšiny, homosexuál, byl prý zbit a týrán natolik, že upadl do komatu. Po převozu do nemocnice se mu podařilo utéct do Libanonu a poté do Londýna. V Británii požádal o azyl, před konečným rozhodnutím byl však zatčen ve skotském Aberdeenu s falešným bulharským pasem.
V současné době je už 12 měsíců vězněn v ústavu pro mladistvé delikventy ve Falkirku. Jeho žádost o azyl byla zamítnuta, a britské Ministerstvo vnitra proto nařídilo jeho deportaci do Sýrie, kde je homosexualita stále protizákonná. Yakob se proti zamítnutí azylu odvolal a tvrdí, že mu po návratu do Sýrie hrozí uvěznění nebo smrt. Mluvčí syrské ambasády v Londýně nicméně popírá, že by v Sýrii docházelo k mučení a věznění homosexuálů. "Homosexualita je je sice v Sýrii protizákonná, ale neexistují žádné zvláštní jednotky, které by se tímto problémem zabývaly," řekl novinám Scotland on Sunday. "Lidé nejsou pronásledováni - společnost homosexualitu chápe jako nemoc, což je podobná situace jako ve Vatikánu," dodal.

Aktivisté kampaně Save Jojo tuto neděli obvinili Agenturu pro kontrolu hranic Británie (UK Border Agency), že Yakobovi poslala dopis se žádostí o "svolení k repatriaci" a nabídlkou 46 liber (!) "v hotovosti", pokud opustí Británii. Peníze prý údajně může použít na "založení podniku, další vzdělávání nebo k ubytování". Významný aktivista za lidská práva Peter Tatchell označil praktiky Agentury za "nemorální" - částka 46 liber totiž sotva pokryje týdenní nájem. "Myšlenka, že by Yakob měl riskovat svůj život a vrátit se do Sýrie za 46 liber je naprosto ostudná," řekl Tatchell.

O osudu Yakoba rozhodne slyšení, které se bude konat 7. května. Jeho případ mezitím vzala za svůj skotská vládní strana SNP, která spolu s dalšími poslanci Skotského parlamentu podpořila nejen Yakobovu žádost o azyl, ale i okamžité moratorium na deportace gay a lesbických uprchlíků.


zdroje:
Scotsman.com
Towleroad
Pink News
Sylva Ficová (2008-04-28 23:33:32)

VSTUP DO DISKUSE (Počet reakcí: 0) » (dnes: 0) 
Část tohoto portálu má inzertní charakter. Zadávání nepravdivých údajů je v rozporu se zákonem.
Provozovatel portálu lesbickykoutek.cz neodpovídá za případné vzniklé škody uživatelů seznamky na tomto serveru.