Izraelský akademik kritizuje berlínský památník

Izraelský akademik kritizuje berlínský památník
Významný akademik Israel Gutman z jeruzalémského Institutu Jad Vašem označil nedávné odhalení berlínského památníku homosexuálním obětem nacismu za chybu. Nacisté podle něj německé gaye nepronásledovali kvůli jejich orientaci, ale v důsledku politických rozbrojů v rámci Hitlerovy NSDAP. V rozhovoru pro polské noviny Rzeczpospolita doslova řekl: "Pokud budou mít návštěvníci dojem, že mezi utrpením židů a homosexuálů nebyl velký rozdíl, je to skandál."
Památník odhalil na konci května první gay primátor města Berlína Klaus Wowereit za účasti zástupců Mezinárodní gay a lesbické asociace (ILGA) a spolkového ministra kultury a médií. Přestože se odhaduje, že v letech 1933-1945 bylo zatčeno 45 000 až 100 000 homosexuálů, o jejich pronásledování se donedávna oficiálně příliš nemluvilo a homosexuálům byly upřeny i finanční kompenzace přiznávané ostatním obětem nacistického Německa.

Stavba památníku v Berlíně byla schválena v roce 2003 - rok poté, co se německý parlament oficiálně omluvil všem gayům uvězněným nacisty.

zdroj:
Pink News
blurberry

další info:
blog Martina Krafla
004.cz
Sylva Ficová (2008-06-06 00:00:38)

VSTUP DO DISKUSE (Počet reakcí: 0) » (dnes: 0) 
Část tohoto portálu má inzertní charakter. Zadávání nepravdivých údajů je v rozporu se zákonem.
Provozovatel portálu lesbickykoutek.cz neodpovídá za případné vzniklé škody uživatelů seznamky na tomto serveru.