Filtrace žen podle příjmení:

Zvolte písmeno:
A  B  C  D  F  H  I  J  K  L  N  P  S  T  U  W  

Jansson, Tove

Jansson, Tove Tove Marika Jansson (1914-2001) byla finská spisovatelka, malířka, ilustrátorka a autorka komiksů, která se proslavila především dětskými knížkami o mumincích.

Narodila se v Helsinkách v umělecké rodině (otec byl sochař, matka ilustrátorka) a patřila ke švédsky mluvící menšině. V Helsinkách žila rodina Janssonových většinou v zimě a léto trávila na malém ostrově u města Porvoo. Právě tamní příroda a život Tove později inspirovaly k příběhům o mumincích.

V 15 letech odešla Tove Jansson studovat malířství a kresbu do Stockholmu, o tři roky později nastoupila na Grafickou školu Finské akademie umění a roku 1938 na Ecole des Beaux Arts v Paříži. Během studií procestovala Německo, Francii a Itálii a účastnila se několika výstav ve Finsku i v zahraničí.

Známá postava Muminka se poprvé objevila vedle autorčina podpisu pod protihitlerovskou karikaturou před koncem druhé světové války, původní Muminek byl přitom hubený a ošklivý, měl dlouhý úzký nos a ďábelský ocas. Celá rodina muminů poprvé vystupuje v první knize Tove Janssonové Smätrollen och den Stora Översvämningen (Malí skřítci a velká potopa), která vyšla bez většího zájmu po válce. Kritického uznání se Tove Jansson dostalo až po vydání třetí knihy Trollkarlens Hatt (Čarodějův klobouk) roku 1948, netrvalo však dlouho a proslavila se i v zahraničí: roku 1953 se muminci objevili v komiksovém okénku anglického deníku Evening News a během několika následujících let jejich příběhy vyšly ve 40 zemích. » více
Sylva Ficová (2008-03-24 21:57:55) | Počet reakcí: 10 » (dnes: 0)

 
Část tohoto portálu má inzertní charakter. Zadávání nepravdivých údajů je v rozporu se zákonem.
Provozovatel portálu lesbickykoutek.cz neodpovídá za případné vzniklé škody uživatelů seznamky na tomto serveru.