Filtrace žen podle příjmení:

Zvolte písmeno:
A  B  C  D  F  H  I  J  K  L  N  P  S  T  U  W  

Jansson, Tove

Jansson, Tove
Tove Marika Jansson (1914-2001) byla finská spisovatelka, malířka, ilustrátorka a autorka komiksů, která se proslavila především dětskými knížkami o mumincích.

Narodila se v Helsinkách v umělecké rodině (otec byl sochař, matka ilustrátorka) a patřila ke švédsky mluvící menšině. V Helsinkách žila rodina Janssonových většinou v zimě a léto trávila na malém ostrově u města Porvoo. Právě tamní příroda a život Tove později inspirovaly k příběhům o mumincích.

V 15 letech odešla Tove Jansson studovat malířství a kresbu do Stockholmu, o tři roky později nastoupila na Grafickou školu Finské akademie umění a roku 1938 na Ecole des Beaux Arts v Paříži. Během studií procestovala Německo, Francii a Itálii a účastnila se několika výstav ve Finsku i v zahraničí.

Známá postava Muminka se poprvé objevila vedle autorčina podpisu pod protihitlerovskou karikaturou před koncem druhé světové války, původní Muminek byl přitom hubený a ošklivý, měl dlouhý úzký nos a ďábelský ocas. Celá rodina muminů poprvé vystupuje v první knize Tove Janssonové Smätrollen och den Stora Översvämningen (Malí skřítci a velká potopa), která vyšla bez většího zájmu po válce. Kritického uznání se Tove Jansson dostalo až po vydání třetí knihy Trollkarlens Hatt (Čarodějův klobouk) roku 1948, netrvalo však dlouho a proslavila se i v zahraničí: roku 1953 se muminci objevili v komiksovém okénku anglického deníku Evening News a během několika následujících let jejich příběhy vyšly ve 40 zemích.
Tove Jansson se také celý život věnovala malování a psala i romány a povídky pro dospělé, např. Bildhuggarens dotter (Dcera sochaře). Pro řadu veřejných institucí vytvořila fresky a nástěnné malby a ilustrovala mj. i překlady Alenky v říši divů Lewise Carrolla a Hobbita J. R. R. Tolkiena. Poslední knihu o mumincích Tove Jansson vydala roku 1970, později v jejich dobrodružstvích pokračoval její bratr Lars a další autoři. Postavičky přátelských, ale vrtošivých skřítků si oblíbily děti na celém světě a v některých zemích vyvolaly hotovou mánii - například v Japonsku vyšly miliony komiksových knížek a vznikl zde i u nás uváděný televizní seriál.

Životní partnerkou Tove Jansson byla finská grafička a profesorka Tuulikki Pietilä (*1917), jedna z nejvlivnějších postav v historii finského grafického umění. S Tove Jansson se seznámila během studií a spolupracovala s ní na řadě projektů. Oblíbená jsou její díla inspirovaná muminky, která vytvořila spolu s Pentti Eistola a která jsou vystavena v Muumilaakso (Muzeu muminů) ve finském Tampere. Tuulikki Pietilä byla také předobrazem postavy Tooticky (v češtině Nyny), soběstačné a svérázné holčičky v pruhovaném svetru.

Tove Jansson a Tuulikki Pietilä často cestovaly a léto trávily na ostrůvku Klovharu v souostroví Pellinki. Společné cesty Tuulikki Pietilä natáčela na 8mm kameru a z několikahodinových záznamů vzniklo několik dokumentárních pořadů. Poslední z nich, Tove ja Tooti Euroopassa (Tove a Tooti v Evropě, 2004) zachytil jejich návštěvu Paříže, Benátek, Londýna, Madridu a Dublinu, Islandu, Irska a Korsiky.další info:
wikipedia
Virtual Finland
portrét na stránkách Guardianu
stránky pro sběratele knížek o mumincích
Sylva Ficová (2008-03-24 21:57:55)

VSTUP DO DISKUSE (Počet reakcí: 13) » (dnes: 0) 
Část tohoto portálu má inzertní charakter. Zadávání nepravdivých údajů je v rozporu se zákonem.
Provozovatel portálu lesbickykoutek.cz neodpovídá za případné vzniklé škody uživatelů seznamky na tomto serveru.