Umělé oplodnění v Evropě

Z evropských zemí umožňují lesbickým ženám (párům) přístup k umělému oplodnění především ty státy, které postavily homosexuální sňatek na roveň manželství - například Belgie, Nizozemí (zde je známá je například univerzitní nemocnice v Leidenu) a Španělsko. V těchto zemích se také spíše než o registrovaném partnerství mluví o stejnopohlavním manželství (same-sex marriage).
Od roku 2005 je umělé oplodnění dostupné také ve Švédsku. Dánský parlament zrušil zákon, který zakazoval umělé oplodnění lesbickým ženám, roku 2006 a od stejného roku mohou umělé oplodnění využívat i svobodné ženy a lesbické páry ve Finsku a na Islandu - na Islandu mohou obě lesbické "matky" dítěte dokonce střídavě čerpat mateřskou dovolenou (mimochodem: podobné právo mají i gay páry při adopci).

Pokud se lesbickému páru narodí dítě z umělého oplodnění, jeho nebiologická matka k němu nemá žádný právní vztah. V některých zemích má možnost dítě adoptovat (viz zde), v Nizozemí se uplatňuje domněnka rodičovství, tzn., že pokud se dítě narodí za dobu trvání stejnopohlavního manželství, druhá "matka" se automaticky považuje za zákonného rodiče. Český právní řád tento problém neřeší nijak: tváří se, že takové děti prostě neexistují.
Sylva Ficová (2007-09-27 21:03:04)

VSTUP DO DISKUSE (Počet reakcí: 13) » (dnes: 0) 
Část tohoto portálu má inzertní charakter. Zadávání nepravdivých údajů je v rozporu se zákonem.
Provozovatel portálu lesbickykoutek.cz neodpovídá za případné vzniklé škody uživatelů seznamky na tomto serveru.