Vložil/a Monika | 2008-01-07 15:57:12
poznámky a mluvčí
SF, díky za informace!

AG, my měly v Promluvu funkce mluvčích místo funkcí členky výboru. Ale pokud by mluvčí byli jen tiskoví mluvčí, tak o nich nemusí být ve stanovách zmínka. Asi by nebylo na škodu, aby členská schůze schválila něco jako "Směrnice č. X/2008, statut tiskových mluvčích". Tam by mohly být povinnosti a práva tiskových mluvčích víc rozvedené. A třeba taky způsob jejich ustanovování, jejich počet apod.
Vložil/a Monika | 2008-01-07 15:02:49
pro kk
Ke VI. 4)
Myslím, že forma informování ani nemusí být vypsaná ve stanovách. Mnoho věcí se dá zveřejnit na stránkách, jiné se říkají na členské schůzi a další se říkají na dotaz. Myslím, že ani není třeba specifikovat, komu má členka právo předkládat návrhy, ale asi máte v tomhle pravdu - samozřejmě výboru a členské schůzi.

K VII. 2)
Způsob svolávání a způsob, jakým členská schůze jedná by spíš měl být v jednacím řádu a nikoli ve stanovách. Je to totiž praktičtější - může se to měnit od jedné členské schůze ke druhé a pokaždé s tím měnit stanovy by bylo nepraktické.

K VII. 4)
První členská schůze schvaluje stanovy, které dal dohromady a ministerstvu předložil přípravný výbor ;) Samozejmě, že by se tam hodilo přidat i to, že schvaluje změnu stanov. A taky bych přidala, že schvaluje jednací řád, volební řád a veškeré závazné dokumenty sdružení (to aby se mohly případně dělat nějaké metodyky nebo dokonce směrnice).

K VIII. 1)
Myslím, že vůbec nevadí, že ve stanovách bude rozpětí 3 až 7 členů výboru. To se dá podle momentální vytíženosti měnit volebním řádem. A je to i praktičtější. Ze začátku jistě budou stačit tři lidi, ale co když se činnost víc rozroste? Co když zároveň poběží třeba 5 projektů? To je pak vždycky praktičtější, aby u každého projektu byl někdo z výboru, kdo má právo podisu.

K X 1)
Zase myslím, že opravdu stačí formulace, že je "veřejná". Až bude sdružení vydávat výroční zprávu tiskem, bude pak kvůli tomu třeba měnit stanovy (a to není tak operativní, když to musí schválit 2/3 většina členské schůze).

K X 2)
Tak tady bych řekla (ale nevím, jak přesně to autorky myslely), že "vstupné" platí náhodná veřejnost, která chce "vstoupit" třeba do sálu, kde se koná daná akce. "Účastnický poplatek" je pro změnu částka, která představuje jen část celkového poplatku za nějakou (často několikadenní) akci. Jako příklad: Víkendová akce, kde celkové "vstupné" představuje "nákladové položky" (ubytování, strava...) plus "účastnický poplatek". A to je rozdíl.

K XII. 2)
Jo jo, to máte pravdu! Tenhle bod by měl být opravdu právně "neprůstřelný".

K XIII. 2)
No, právě že to není blbost. První členská schůze musí schválit připravené stanovy. A taky by měla schválit předem připravené další dokumenty: jednací řád a volební řád.

Jinak mě ještě napadlo, že u mnoha věcí je 2/3 většina pro schválení docela luxus. Obvykle stačí nadpoloviční většina. Asi bych ty dvě třetiny dala jen u zrušení sdružení a změny stanov.
Vložil/a Monika | 2008-01-07 14:53:49
pro AG
Předsedkyně/předseda jako "třešnička na dortu" - to je hezký :-D No nevím... jistě, může být jen ozdobou, ale k čemu? Obvykle je "členská schůze" v pozici "legislativní moci", výbor v pozici "moci výkonné" a "předseda" je "jednatelem". V Promluvu (který jsem taky vlastně spoluzakládala, na což jsem už zapomněla) jsme měly členskou schůzi a mluvčí, které byly jednatelkami. Předsedkyně nebyla. Mluvčí podepisovaly dokumenty, ale také vystupovaly na veřejnosti. Jestli chcete někoho na vystupování na veřejnosti, ale bez práva podepisovat (nebo i s ním, pokud bude zároveň ve výboru), pak to může být krásná a okouzlují žena a krásný a okouzlující muž - takoví dva tiskoví mluvčí. Ti mohou být "nasazováni" podle okolností, kam se kdo z nich víc hodí ;-) Možná by to bylo praktičtější než předseda/kyně za odměnu ;-)
Vložil/a AG | 2008-01-07 14:46:52
Stanovy - kk
Diky. To uz si fakt necham na vecer -)
Vložil/a SF | 2008-01-07 14:46:46
Moniko +kk,
tolik připomínek, užitečných a k věci - přesně to jsme potřebovaly. díky!!!
Vložil/a AG | 2008-01-07 14:44:36
Stanovy - Monika
Diky za Vas!!!!!!!!

Ad 1)
Urcite

Ad 2)
a - nejsem si jiesta, jestli je nutne, aby v pripade vstuou do OS podepisovali prihlasku rodice. Podle me ne. Ale
to dozjistim
b - ok
c - zrusenci a schvaleni clentvi je prave v diskusi - jestli to bdue vybor nebo clenska schuze. Ale spise ta clenska schuze
d - to jeste doresime

Ad 3
a - asi jo
b - to je zajimavy! jo! Mne se to zda logicky. Co vy ostatni na to?
c - no my jsme uvazovaly o predsedovi spise jako o symbolicke osobe. Popravde nevim, jaka vykonna prava mu dat navic. Muze byt funkce predsedy predevsim reprezentativni a symbolicka?? -))
d - hospodaru urcite vice. to tam nemame? jestli ne, je to opomenuti
e - jasny

ad 4
a - dozjistime !
b - ok, diky

ad 5
jo, diky

vecer to zkusim cely zpracovat. Nebo zitra.
Vložil/a kk | 2008-01-07 14:41:23
taky pár poznámek

Tak tedy snad i já tou troškou do mlýna.Pokusím se vše napsat srozumitelně, ale jak se znám tak se znám…Pravidlo-čím jsou stanovy jednodušší a obecnější,tím do budoucna snažší!
………………………
IV. Základní cíle sdružení: k té poslední větě, ta se mi moc nelíbí, snad by se dala napsat spíš takto: Další cíle se týkají přístupu zajišťování a podpory homos.párů k adopcím a asistované reprodukci.

VI. Členství……:
1)Přijetí členky……se sděluje písemně(asi by tady mělo být komu,tedy člence či členovi).
4) Členka…….
-účastnit se činnosti………a být o této činnosti informován (není jak? stačí asi písemně či telefonicky…….)
-předkládat návrhy……….(asi zase chybí komu? –aby to bylo jasné)

VII. Členská schůze
1) Členská schůze se schází ……..ročně a je nejvyšším orgánem sdružení. (bych přidala,aby bylo jasné)
2) Členskou schůzi svolává výbor sdružení. ( zase není napsáno jakým způsobem ji svolává, či písemně, tel…)
4)Členská schůze
- schvaluje stanovy!!-neschvaluje!-protože ty už budou schváleny,pokud ministerstvo zaregistruje sdružení. Spíš tam by patřila věta - po registraci lze měnit stanovy , rozhoduje o zániku sdružení jeho rozpuštěním nebo sloučením s jiným sdružením, pro přijetí…..
- volí výbor sdružení a hospodáře, ( je třeba 2/3 většiny všech členů sdružení,ať je to u všech odrážek stejně)
-schvaluje rozpočet,zprávu o činnosti , roční účetní uzávěrku( jestli to není lepší než zpráva o hospodaření,ale to fakt netuším…..a co je revizní zpráva-to taky nevím….
-přijímá nové členky…………..a rozhoduje o vyloučení……. (je třeba 2/3 většiny všech členů sdružení-taky to tu chybí)

VIII.Výkonný ……..
1)Výkonný výbor………..mělo by být jasně napsáno kolikačlenný a ne tří až sedmičlenný……..buď sedmičlenný či pětičlenný…

X. Hospodaření sdružení
1) ta věta o tom, že účetnictví se bude zpracovávat jednoduchým způsobem zní blbě,ne? Bude vedeno jednoduché účetnictví či tak nějak…..Roční uzávěrka se musí předložit ke schválení členské schůzi a ne shromáždění členů sdružení,ať to není pořád jinak.
Roční účetní ………….veřejná. (ale kde je veřejná? napsat – třeba na netu)
2)Sdružení získává…..
–z účastnických poplatků??? a vstupného na jednotlivé akce (píše se zde z účastnických poplatků?-to je co? Když se v bodě VI. /6)píše, že z členství nevyplývá povinnost platit zápisné ani členské příspěvky-tak mi to tam jenom nesedí,nevím)
4) Všechny výdaje, přesahující částku(to zní lépe než suma,ne?)

XII. Zánik sdružení
1)Sdružení zaniká,pokud………………….2/3 všech členů sdružení…...
2) tento celý bod je podivný z práv.hlediska-si myslím.Chtělo by to lépe upravit. Něco v tom smyslu….. V případě zániku sdružení jeho rozpuštěním bude majetkový zůstatek po likvidaci předán neziskové práv. osobě,blabla…… Na té osobě se ještě před zánikem sdružení dohodnou členové… Tady fakticky nevím-to bych nechala prokonzultovat právníka.

XIII. Závěrečná…..
2)Tyto stanovy připravil a…………výbor sdružení a tečka. (to že to podléhá ale schválení členů sdružení je blbost-si myslím.
…tak a to je konec….. Jsou to jen návrhy a poznámky,možná někdy moc zbytečné a divné, však uvidíte,třeba i podnětné.…..
Vložil/a Monika | 2008-01-07 14:30:55
ještě stanovy
Mám teď trošku času, tak jsem se koukla i na další věci v návrhu stanov. A mám pár poznámek:

1. V. Formy činnosti sdružení: tady mi připadá omezující bod 10. Osobně bych jej formulovala asi spíš takto: 10) publikační aktivity. A to proto, že se klidně může stát, že si vymyslíte projekt nějakého výzkumu nebo studie, dostanete na něj peníze a jeho součástí by mělo být i publikování výsledků. No a to lze kromě v časopisech udělat i formou samostatně vydané brožury ;)

2. Členství
a) Tak tady si nejsem jistá, ale od 18 let je člověk schopen uzavírat smlouvy = je právně způsobilý. Nevím, jak to platí pro sdružení, ale neměly by do 18 let podepisovat přihlášku rodiče? To by vstup do sdružení mohlo docela komplikovat. A taky by to mohlo komplikovat evidenci členek a členů. Ale tohle jistě budete vědět líp než já ;)
b) Myslím, že by bylo vhodné přeformulovat nějak odstavec 1, aby tam byl výraz "členství vzniká".
c) Zánik členství rozhodnutím výboru sice nepovažuji za nejšťastnější, ale je to jen věc volby. Nicméně by si tohle jistě vyžádalo přesnější stanovení, kdy a za jakých podmínek může být členství výborem zrušeno. To je totiž "vyloučení" a určitě by mělo být přesně stanoveno, za jaké "přestupky" proti povinnostem může být někdo "vyloučen". Výbor je úzká skupina lidí a i když si to nikdo nepřeje a nikdo to neplánuje, může se klidně stát, že jej někdy v budoucnu napadne "potírat" odlišné názory "vylučováním". Možná vám to bude připadat nemožné, ale nikdo není ve výboru navěky a členstvo se mění. Taky by bylo v tomto případě potřeba zajistit, aby se "vylučovaná/ý" členka/člen mohli bránit - nějaké odvolání nebo tak něco. A ostatně tohle o přesných podmínkách vyloučení platí i pro případ, kdy by o tom rozhodovala členská schůze.
d) Pokud je umožněno, aby se členkou/člen sdružení stala organizace (viz Formy činnosti, odstavec 1), mělo by se to taky promítnout do bodu, který popisuje vznik členství. Například přihlášku za organizaci musí podepsat její statutární osoba.

3. Orgány a jednání
a) Členská schůze se klidně může scházet jen jednou ročně nebo třeba jen jednou za pár let. Vzhledem k tomu, že rozhoduje jen o nepříliš častých věcech, pak by klidně stačila jednou za rok ;)
b) Jednoleté funkční období výboru je nepraktické, pokud by sdružení předkládalo projekty, žádalo a dostávalo granty. Ty se většinou realizují v jednoletém období a po něm je třeba ještě předložit zprávy a přehledy o čerpání rozpočtu. Když se mezitím změní výbor, jsou věci komplikovanější. Z mé zkušenosti vím, že je lepší delší období - dva nebo tři roky. Taky je možné volit výbor podobně, jako senátory ;)
c) Ve stanovách je sice předseda uveden, ale vůbec není specifikovaná jeho/její funkce. Zvlášť když jsou zároveň oprávněni jednat za sdružení všichni z výboru. Není tam taky nic o tom, jak se volí a na jak dlouho. Myslím, že předseda je v tomhle případě naprosto zbytečná funkce bez jakékoli pravomoci, bez možnosti cokoli dělat.
d) Hospodář: připadá mi poměrně netradiční vložit kontrolní moc do rukou jediného člověka. Obvyklejší je Kontrolní komise, která bývá nejméně tříčlenná. Snad to ale ani tak není v rozporu se zákonem.
e) Určitě bych nezapomněla hned na první členské schůzi schválit obecný volební a jednací řád.

4. Financování
a) Nejsem si tak úplně jistá, zda pro získávání financí ze vstupného nebo z placených reklam na vašich stránkách není třeba ŽL. Dřív to nutné nebylo, ale nevím, jestli se něco nezměnilo.
b) U bodu 3) příjmy se mohou použít na: bych asi ještě doplnila něco ve smyslu "členské příspěvky hrazené na základě členství sdružení v jiných organizacích". Co kdybyste se mohly stát členskou organizací ILGA ;) A určitě bych tam přidala i bod ve smyslu "hrazení nákladů podle platné legislativy" - to kdyby se musely platit nějaké daně nebo jiné odvody státu.

5. Do stanov bych ještě někam přidala formulaci, že se všichni členové a členku musí řídit dokumenty schválenými členskou schůzí. A k orgánům a členské schůzi taky to, že se jejich jednání řídí jednacím řádem a volby volebním řádem.

Ufff... omlouvám se, že je to tak dlouhé. Vlastně jsem se k těmhle věcem ani nechtěla nijak vyjadřovat, ale když jsem zrovna měla čas :-)
Vložil/a Monika | 2008-01-07 14:26:45
logo
AG, no jo, u tampónu je přechod absolutně neřešitelný :( Jen pruhy by šly. Jenže... čím víc barev, tím je všechno dražší. Jen jedno síto stojí cca 500,- (podle velkosti), tak si to vynásobte. Navíc to musí tolikrát do stroje, kolik je barev. Ale tohle všechno se dá řešit právě tím, že je víc variant loga a k tampónu se dává jednobarevná verze bez nápisu + nápis zvlášť (třeba pod nebo na tužky vedle).
Vložil/a AG | 2008-01-07 13:53:20
logo 2
No zkusim si s tim jeste pohrat a pokud je prechod fakt problem, tak na nej holt rezignuju.
Vložil/a AG | 2008-01-07 13:49:07
Logo
S vice variantami pocitam. Nad timhle jsem uz premyslela, tohle taky resime v praci a mivame varianty s textem, bez textu, nekdy i vertikalni, horizontalni, kdyz je potreba. Akorat motiv zustava stejny. Takze vizitek atd. se nebojim.

Ovsem s tim prechodem - ten sitotisk nebo tampon -
to je fakt neresitelne? ten prechod? Kdyz ho zrusim, tak defakto ale zmizi hlavni prvek toho loga. A udelt to ciste pruhaty jako zebru se mi moc nechce.
Vložil/a Monika | 2008-01-07 13:29:45
logo
AG, díky :-) Ještě mě napadlo k logu... zkuste si logo zmenšit tak, aby se vešlo na vizitku. Obávám se, že nápis Stejná rodina bude v té pidivelikosti nečitelný. To samé by nastalo, kdybyste chtěly vyrobit nějaké reklamní předměty (třeba tužky). Co třeba udělat ještě variantu s větším nápisem pod obrázkem ;-) Logo může mít víc variant pro různá použití.
Jo a taky je docela nepraktické dávat do loga barevný přechod (nebo jen černobílý přechod). S tím pak můžou mít tiskárny problém. A na reklamní předměty potištěné sítotiskem nebo tampónem přechod vůbec nedostanete. No jo, tady se holt projevuje moje profese ;-)
Vložil/a AG | 2008-01-07 12:42:02
Pro Moniku
Diky moc!!! Uz to tu zaznelo od jinych holek, ale ne tak vystizne a bez konkretniho navrhu na preformulovani. Celkem jste me presvedcila a je to fakt, ze je to zbytecne konkretni. Vecer cile preformuluji na zaklade vasich navrhu.
Vložil/a Monika | 2008-01-07 11:06:13
Obecné poznámky
Dobrý den všem :-)
Doufám, že i když se do práce sdružení nezapojím, mohu sem napsat pár poznámek z mé praxe (už jsem zakládala jedno sdružení).

Pokud bych tedy mohla něco doporučit, pak v Preambuli a Cílech by, podle mě, mohlo být lepší používat co neobecnější obraty a výrazy. To znamé, že cíle sdružení by mohly být širší a obecnější. Při své práci se totiž často setkáte s mnohem obecnější rovinou, s otázkami, které nesouvisejí přímo s registrovaným partnerstvím. Pokud bych takové sdružení zakládala já, snažila bych se najít formulace, které by říkaly, že OS je zaměřeno na iniciování legislativního řešení situace dětí vyrůstajících v l/g partnerských svazcích a na podporu a pomoc těmto dětem a rodinám (no... slovo "rodinám" bych možná nahradila nějakou jinou formulací, protože pořád je, bohužel, červeným hadrem na politiky i veřejnost). Nedávala bych tam přesná čísla paragrafů (ta se můžou změnit), ani dokonce název nebo číslo zákona o RP - zákon můžou zrušit; nedávala bych tam ani žádnou další "omáčku". Tedy pokud cílem sdružení nemá být opravdu pouze "zrovnoprávnění dětí, které vyrůstají v homosexuálních, zákonem potvrzených svazcích" (čili v rodinách, kde partnerky/ři uzavřeli RP). Pokud se chcete věnovat obecně dětem vyrůstajícím v l/g partnerstvích, pak bych zákon o RP vůbec nezmiňovala.

Ono totiž ministerstvo vznik OS nepovoluje, pouze eviduje OS a zkoumá přitom, zda stanovy neporušují zákon (čili zda jde o zákonem nezakázané cíle). Přecejen je při vzniku OS nutné trochu "papírovat" a komunikovat s úřady. A je to nutné i při změně stanov. Pokud budou ve stanovách cíle vypsané tak podrobně, jako jsou teď v návrhu, bude třeba změnit stanovy při každé legislativní změně (například změna zákona o RP, která přidá nebo ubere cokoli, co se týká dětí) a při každém novém nápadu nebo při tom, když se do práce sdružení přidá někdo další s poněkud jiným směřováním svého zájmu (třeba právní rady za současného stavu legislativy). A to je další papírování a úředničina.

Takové podrobnosti, jako jsou v Preambuli a v Cílech v návrhu, se klidně mohou dát do Směrnice nebo do Metodického plánu (nebo jakkoli takový oficiální dokument sdružení nazvete). Do Stanov bych dávala obecné minimum, jen tolik, aby to pokrylo literu zákona a přitom vám nesvazovalo ruce do budoucna ;)

Nevím... možná to píšu moc chaoticky? Kdby něco, jsem spíš na mailu - sem chodím jen sporadicky :-)
Vložil/a AG | 2008-01-06 21:07:47
logo - tisk
Zkousela jsem tisk teto CB varianty a v pohode:
Vložil/a kk | 2008-01-06 19:44:26
...
ste sikovne, gratuluju..mrknu na to a treba taky kvapku pridam do diskuze....krasny den vsem
Vložil/a Morová rána | 2008-01-06 18:00:14
Konečně...
...se tohle začlo řešit! Zaplať pánbůh za to! Že vám to ale ženské trvalo, než jste se k něčemu rozhoupaly!
Vložil/a sf | 2008-01-05 20:30:47
ad
finance: přidala jsem do stanov ještě příjmy z "grantů" a možná by se mohlo přidat i něco o tom, že pro fin. zajištění svých aktivit může OS uzavřít smlouvu o spolupráci s právnickou osobou (k tomu mě inspirovaly stanovy jiných OS na netu).

ad logo: černobílé vypadá taky dobře, i když tisknout jsme ho ještě nezkoušely. pro zviditelnění je ale myslím barevné důležitější-)
Vložil/a hrouda | 2008-01-05 13:55:44
jasné
že byrevný. Ale jestli by nemelo být takový, že i v černobílé variantě vynikne.
Vložil/a AG | 2008-01-05 12:16:46
logo
mam i cernobilou variantu. Kdyz jsem ho delala, chtela jsem puvodne CB, ale Sylva rikala, ze barevny je hezci a pak jsem se podivala na loga ruznych jinych OS a taky byvaji barevny.
Vložil/a hrouda | 2008-01-05 10:40:50
jinak
se mi samozřejmě líbí to realistický vyobrazení, jak jsou ty matky z těch dětí v obličeji už celý fialový 19.gif
Vložil/a hrouda | 2008-01-05 10:33:10
ke stanovám
"z grantů?"
já jsem chtěla neco k té preambuli, ale to si zatím musím nechat jeste trochu projít hlavou.
Jen poznámka k logu, dneska už vážně .-)). Hele, to logo je založený na barvách, ale většina dokumentů a materiálů se bude tisknout a kopirovat černobile. Myslím, že loga se spíš vytvářejí tak, že se navrhne verze, jak to bude vypadat v černobílém provedení? Já jsem si chtěla zkusmo tohle logo doma vytisknout na obyčejné černobílé tiskárně, abych viděla, co a jak tam bude patrné a jak by to asi vypadalo v záhlaví či na titulní straně různých dokumentů, ale nepodařilo se mi to. Máš to vyzkoušené?
Vložil/a AG | 2008-01-04 22:30:27
Finance
To je bez debat, na to jsme zapomnely. Diky. Takze jsem to do dokumentu pridala (do toho bodu X o hospodareni) - "z dotaci" - to myslim staci.
Projekty prave urcite sepisovat chceme.
Vložil/a petra g. | 2008-01-04 21:54:47
a ještě
mě napadlo, že co se těch finančních prostředků na činnost sdr.týká, jestli tam nedat i nějaké případné získávání fin.z nějakých projektů, které by se podávaly. ...Nejsem si ale jistá, jestli to je vůec záměrem sdružení do budoucna, možná jsem ovlivněná srovnáním (pracuju v jednom o.s.)
Vložil/a AG | 2008-01-04 21:26:27
prava deti
jsou podle me nejsilnejsim argumentem. Klidne to ale muzeme formulovat obecneji a pravama deti se zabyvat az jinde - v ruznych clancich atd.

ad logo: mladsi dite je prave pohadany se starsim brachou, bliz nechtelo 14.gif
Vložil/a hrouda | 2008-01-04 20:17:26
zatím
jsem si stighla jen prohlédnouto logo - to druhý díte se mi zdá takový odstrčený, chudinka:-)))
Vložil/a petra g. | 2008-01-04 19:08:24
aha,
tak to přiznávám, že zákon o RP jsem prolítla zběžně - moje chyba. Ale vážně mě při prvním čtení stanov praštilo do oka to zrovnoprávnění dětí - nějak mám pocit že zrovnoprávnění práv těch rodičů by bylo i průchodnější. Právy dětí se v dnešní době ohání kde kdo
Vložil/a sf | 2008-01-04 14:08:32
petro-g
myslím, že nemáte tak úplně pravdu: i v zákoně o RP je článek par. 13: "Pokud jeden z partnerů pečuje o dítě a oba partneři žijí ve společné domácnosti, podílí se na výchově dítěte i druhý partner; povinnosti týkající se ochrany vývoje a výchovy dítěte se vztahují i na tohoto partnera." nejde ale o výchovu - jde o RODIČOVSKÁ PRÁVA případně možnost dítě adoptovat (za podmínek, jak psala AG).
a i o ta práva dítěte koneckonců jde: dítě má právo na podporu a péči rodiče - tedy i tehdy, pokud je jím např. partnerka jeho biologické matky. co třeba v případě, že by se cokoli stalo s matkou dítěte, jehož otec je neznámý nebo zemřel? vždyť podle úmluvy o právech dítěte má dítě právo, aby nebylo odděleno od svých rodičů proti jejich vůli"!! rodič se přece nedá chápat jen čistě BIOLOGICKY!
Vložil/a petra g. | 2008-01-04 09:59:00
ale
fakt jste si s tím daly pěknou práci, super!
Vložil/a petra g. | 2008-01-04 09:49:08
no právě
- o uznání rodičovských práv pro zákonem uznaného partnera. Tzn. zrovnoprávnění homosex.rodičů - a ne dětí. Taky by se to líp vztahovalo k dalším cílům sdružení - přístupu homosexuálních párů k adopcím a k asistované reprodukci. A v zák.o rodině se píše o vztahu rodičů a dětí - ale rodičů = matky a otce,a o manželství.Je tam:
"§ 33
Na výchově dítěte se podílí i manžel, který není rodičem dítěte, za předpokladu, že s ním žije ve společné domácnosti." atd. Určo by se to totiž muselo zavést do zákona o rodině.

Vkládání příspěvků dočasně pozastaveno.

 
Část tohoto portálu má inzertní charakter. Zadávání nepravdivých údajů je v rozporu se zákonem.
Provozovatel portálu lesbickykoutek.cz neodpovídá za případné vzniklé škody uživatelů seznamky na tomto serveru.