Izraelský případ

adopce dětí partnerky

Rozhodnutí izraelského Nejvyššího soudu z roku 2005 znamenalo průlom v právním pojímání registrovaného partnerství a gay a lesbického rodičovství v Izraeli. K soudu se tehdy dostal případ lesbického páru, který v průběhu 15 let společného soužití vychovával tři děti narozené z umělého oplodnění.

Roku 1997 se tyto ženy obrátily na tzv. Rodinný soud se žádostí o adopci dětí druhé partnerky. Soud jim tehdy umožnil pouze poručnictví, jež oběma umožňovalo (spolu)rozhodovat o dítěti druhé partnerky a podílet se na výchově. (Institut poručnictví existuje také v ČR - více zde.) Toto rozhodnutí následně ovlivnilo řadu jiných podobných případů, které se týkaly dětí homosexuálních i heterosexuálních párů žijících ve společné domácnosti (mimo manželství).
Obě ženy se však právem domnívaly, že jim Rodinný soud neposkytl plná rodičovská práva, a roku 2002 se proto odvolaly k Nejvyššímu soudu. Soudci rozhodli 7 hlasy proti dvěma ve prospěch lesbického páru a adopci jim umožnili. Soudkyně Saviona Rotlevi k tomu řekla: "Potřeba poskytnout dětem a rodinně, v níž vyrůstaly, právní rámec odpovídá povinnosti soudu vytvářet společenské normy a vystupovat proti netoleranci částí společnosti vůči těm, kteří jsou jiní."

Sylva Ficová (2007-09-22 18:03:00)

VSTUP DO DISKUSE (Počet reakcí: 0) » (dnes: 0) 
Část tohoto portálu má inzertní charakter. Zadávání nepravdivých údajů je v rozporu se zákonem.
Provozovatel portálu lesbickykoutek.cz neodpovídá za případné vzniklé škody uživatelů seznamky na tomto serveru.