Adopce ve světě

Jednou z možností, jak může v některých zemích gay nebo lesbický pár získat do péče dítě, je adopce.
V současné době umožňují adopce stejnopohlavních párů zákony v Anglii, Belgii, na Guamu, Islandu, v JAR, Nizozemí, ve Španělsku, Švédsku, ve Walesu a zákony některých provincií Kanady a států USA.

V Dánsku, Německu a Norsku je povolena adopce nevlastního dítěte, kdy partner žijící v registrovaném partnerství může adoptovat biologické (nebo už dříve adoptované) dítě druhého partnera.
Po rozhodnutí Nejvyššího soudu z ledna roku 2005 je adopce nevlastního dítěte možná dokonce i v Izraeli (více zde).
V Irsku, Maďarsku a některých jiných zemích umožňují zákony adopce jednotlivců. Také v České republice mohou děti adoptovat jednotlivci, nesmějí však žít v registrovaném partnerství - uzavření registrovaného partnerství tedy adopci v ČR vylučuje.

V USA, Kanadě a Austrálii o adopcích rozhodují jednotlivé státy nebo provincie, proto se jejich zákony liší. Adopce jednotlivců jsou povoleny ve všech státech USA, vyjma Floridy, která z adopcí vylučuje homosexuály, a mormonského Utahu, který neumožňuje adopci jednotlivcům žijícím v právně neplatném vztahu, tedy v manželství. V Kanadě i Austrálii povolují adopce stejnopohlavních párů jen některé provincie, resp. státy.
První tzv. adopce druhým rodičem v USA byly povoleny už v polovině 80. let, konkrétně ve státech Kalifornie, Connecticut, Illinois, Maine, Massachusetts, New Jersey, New York, Pennsylvania, Vermont, Washington a ve Washingtonu, D.C. Ve všech těchto státech je adopce druhým rodičem u stejnopohlavních párů povolena na základě zákona nebo soudního rozhodnutí. (Proto mohly Tina a Bette v L-Wordu malou Angeliku vychovávat společně i po rozchodu.) Později byla adopce druhým rodičem povolena i v některých dalších státech USA, letos např. v Coloradu. V Kanadě umožňuje adopci druhým rodičem jen Alberta, v Austrálii jedině Tasmánie.
Sylva Ficová (2007-09-22 17:58:13)

VSTUP DO DISKUSE (Počet reakcí: 0) » (dnes: 0) 
Část tohoto portálu má inzertní charakter. Zadávání nepravdivých údajů je v rozporu se zákonem.
Provozovatel portálu lesbickykoutek.cz neodpovídá za případné vzniklé škody uživatelů seznamky na tomto serveru.