Filtrace žen podle příjmení:

Zvolte písmeno:
A  B  C  D  F  H  I  J  K  L  N  P  S  T  U  W  

Leibovitz, Annie

Leibovitz, Annie
Anna-Lou "Annie" Leibovitz (*1949) je americká fotografka, známá především svými portréty významných osobností. Narodila se v Connecticutu v rodině podplukovníka vojenského letectva, a proto se i se svými dalšími pěti sourozenci často stěhovala. O fotografování se začala zajímat v 60. letech na Filipínách, kde její otec sloužil během války ve Vietnamu. Po návratu do USA studovala na Uměleckém institutu v San Francisku a roku 1970 začala profesionálně fotografovat pro hudební časopis Rolling Stone. Roku 1973 se stala hlavní fotografkou časopisu a její portréty vzhled časopisu určovaly celých deset let. Snad nejznámější fotografií Annie Leibovitz z té doby je fotografie Johna Lennona a Yoko Ono, která vznikla 8. prosince 1980 několik hodin předtím, než byl na Johna spáchán atentát.
Roku 1983 dostala Annie nabídku od kulturního a politického časopisu Vanity Fair, kde působí dodnes. Na přelomu roku 2006-2007 se v Brooklynském muzeu konala velká retrospektivní výstava Annie Leibovitz inspirovaná její knihou A Photographer's Life: 1990-2005, která obsahovala 200 fotografií známých osobností i fotografií z osobního života Annie a její rodiny. Výstavu poté uvedlo dalších sedm významných amerických muzeí a galerií. Roku 2007 byla Annie Leibovitz oficiální fotografkou britské královny Elizabeth II. na její státní návštěvě ve Virginii.

Annie Leibovitz měla vztah s významnou spisovatelkou a esejistkou Susan Sontag (1933-2004), se kterou se seznámila roku 1989. I když spolu nikdy nežily, jejich byty byla na dohled od sebe a Susan měla na tvorbu i život Annie velký vliv - na její popud například roku 1993 navštívila válečné Sarajevo. Susan Sontag ani Annie Leibovitz se o svém vztahu veřejně nikdy nevyjadřovaly, teprve roku 2006 ve své monografii A Photographer's Life: 1990-2005 Annie napsala, že její kniha obsahuje mnoho příběhů a "příběh o Susan, to byl příběh milostný." Několik fotografií Susan je také v knize obsaženo. Na otázku novináře z San Francisco Chronicle, proč o Susan mluví jako o své "družce", a ne jako o "partnerce" nebo "milence", Leibovitz řekla: "Říkejte nám ,milenky'. Slovo ,milenky' se mi líbí. Chci, aby to bylo úplně jasné. Susan miluju."

Annie Leibovitz má tři děti: Sarah Cameron Leibovitz (*2001) se jí narodila v 51 letech a dvojčata Susan a Samuelle jí v květnu 2005 porodila náhradní matka.

Na loňském filmovém festivalu v Karlových Varech byl uveden dokument Annie Leibovitz: Life Through A Lens (Život objektivem), který režírovala její mladší sestra Barbara.

další info:
wikipedia
interview s Annie Leibovitz (2006) na stanici KQED
ukázky fotografií AL na stránkách New York Times
Sylva Ficová (2008-08-12 10:58:18)

VSTUP DO DISKUSE (Počet reakcí: 1) » (dnes: 0) 
Část tohoto portálu má inzertní charakter. Zadávání nepravdivých údajů je v rozporu se zákonem.
Provozovatel portálu lesbickykoutek.cz neodpovídá za případné vzniklé škody uživatelů seznamky na tomto serveru.