Typy leseb

Aneb: škatulkováním k vnitřnímu klidu a světovému míru!

Typy leseb
Zní to divně, to „typy leseb“, no ne? V lepším případě tak nějak neživě, strnule – něco jako „slovní druhy“ při hodině češtiny. V horším případě zvířecky, veterinárně – jako když podle srsti nebo čumáku zařazujete psa – jezevčík drsnosrstý, dlouhosrstý, krátkosrstý. Lesba krátkosrstá, drsnosrstá, jemnosrstá… jsou snad lesby jezevčíci? Mohly by, já mám ráda ty drsnosrsté, jsou takoví roztomiloučcí…

Ale ne, vážně. Proč je tak populární členit lesby? Jako plemenné koně? Že by se u nich rýsovaly všechny ty délky a tvrdosti srsti výrazněji než u žen celkově? Asi ano.
Abychom byli objektivní, je potřeba uznat, že k podobným schématickým (někomu se mohou zdát až vulgarizující) kategorizacím dochází i jinde. Stačí prolistovat pár časopisů pro ženy a budete obohaceni o všemožné „typy mužů“ (a který je ten ideální typ?) a často jsou mnohem blbější a primitivnější než typologie leseb (no mrkněte třeba na toto). Rozdíl je však v tom, že většinou nejsou založené především na fyzických znacích, ale na kombinaci jakési primitivní psychologie a dílčích marginalit. Výsledkem jsou zkreslené zjednodušené typologie, které v praxi můžete vidět v třeba různých telenovelách a jiných rodinných poutech.

S typologií leseb je to ale trochu jinak. Jedná se o dělení založené převážně na fyzických rysech (případně sexuálním chování), z nichž pak často i samotné lesby vyvozují soudy o povahových rysech ženy ve stylu „butch = neohrožená drsoňka“. Tyhle soudy jsou dobré pro zábavu, ale když přestanu předstírat nadhled a smysl pro humor a zbude ze mě připrdlá lesba, tak se přiznám, že mě tyto soudy rozčilují, protože jsou úplně mimo a v tom mírnějším slova smyslu je vnímám dokonce jako rasistické (jako rasistické chápu totiž jakékoli striktní soudy o povaze a charakteru člověka vyvozené z obecných paušálních fyzických znaků, například se pokochejme zde u typologie tváře).

Teď se ale přepnu zpět z připrdlosti k nadhledu a uznám, že takové pěkné škatulkování leseb může být docela zajímavé, kor když se projevuje i v reálném životě.

„Mrkni na tu pipku. Natřásá se tu v tý svý sukýnce, slepice jedna.“
„Jo, dělá, že je lesba, plazí se tu po ženských, ale ve skutečnosti jen loví borce.“


A nebo naopak:
„A co tamta? Ta je butch jak prase.“
„Ne, ta je jen tak středně, do práce nosí halenku! Sice v ní vypadá jako Sylvester Stallone v šatech, ale nosí.“
„Nojo, ale podívej se, jak chodí v těch svých maskáčích. Jako námořník. A u stolu sedí s roztaženýma nohama, jako by měla dvoumetrový péro“.


Takovéhle hovory nezaslechnete jen mezi chlapama u piva, ale třeba i v tlupě toho ženštějšího, respektive mužnějšího křídla leseb. Všimla jsem si totiž docela zajímavého úkazu. Když jdu občas do tématického podniku (obvykle to bývá Áčko v Brně), mám dojem, že skupinky holek u jednotlivých stolů jsou tak nějak „homogenní“. Jako by se sdružovaly ty „butch“, ty „Blue Jean Femme“, mezi nimiž se občas objeví nějaká ta „lipstick“ (skupinku čistě „lipstick“ jsem ještě neviděla), ale málokdy je vidíte „promíchaně“. Nebo se mi to zdá? Nebo se mi fakt jen zdá, že mezi jednotlivými „typy“ leseb může existovat i zášť, nechuť, pocit ohrožení? Že mají tendence tvořit separátní skupiny?

A na závěr typy těch týpků:


zdroj: lesbianlife a wikipedia

# Stone butch
Silně maskulinní žena, která se někdy ani neidentifikuje jako žena ani jako lesba. Svou partnerku sexuálně uspokojí, ale sama na sebe nenechá šáhnout – v tom sexuálním slova smyslu. Asi proto, že nesnese, aby ji někdo uspokojoval jako ženu. Aktivně uspokojuje výhradně ona. Kompatibilní partnerkou k ní je tzv. Stone femme.
http://en.wikipedia.org/wiki/Stone_butch

# Butch
Maskulinní lesba.

# Lipstick Lesbian
Ženský typ lesby. Chodí velmi žensky oblečená, maluje se atd.

# Sport Dyke
Lesba, která se identifikuje především se sportovci a podle toho se i obléká – mikiny s kapucí, kšiltovky…

# Soft Butch
Takový ten androgynní typ. Celkově působí celkem žensky, ale „vizuálně“ (oblečení..) inklinuje spíše k butch.

# Blue Jean Femme
Ženský typ lesby, který však preferuje sportovněji laděné oblečení – rifle, trička, občas ale klidně i sukni, šaty…

# Chapstick Lesbian
Něco jako Soft butch, androgynní typ. Sportovní neformální oblečení, žádný make-up.
Anna Jančaříková (2007-10-29 11:18:13)

VSTUP DO DISKUSE (Počet reakcí: 22) » (dnes: 0) 
Část tohoto portálu má inzertní charakter. Zadávání nepravdivých údajů je v rozporu se zákonem.
Provozovatel portálu lesbickykoutek.cz neodpovídá za případné vzniklé škody uživatelů seznamky na tomto serveru.