Do Brna opět zavítá Queer parade a Teplé jaro

Do Brna opět zavítá Queer parade a Teplé jaro
Průvod hrdosti za práva lidí s neheterosexuální orientací se letos v České republice opět vrací do Brna. Pořádá jej 26. června 2010 Queer parade Brno a průvodu bude předcházet festival doprovodných akcí. Pojem queer zastřešuje lidi s jinou než heterosexuální orientací či nenormativní genderovou identitou.
„Loni mohli lidé navštívit barevný a ničím nerušený průvod queer hrdosti v Táboře, na letošní rok se ale nepřihlásilo žádné jiné české město, a tak jsme opět převzali štafetu v Brně. Nechtěli jsme být jedinou evropskou zemí, kde duhový průvod nebude,“ vysvětlila jedna z organizátorek Jolana Navrátilová. „Letos vůbec poprvé organizují duhový pride také v Bratislavě,“ dodala.

Průvodu samotnému bude předcházet již tradiční festival, který organizátoři nazvali Teplé jaro. Koalice Queer parade Brno připravuje několik akcí, zejména diskusí, do kterých se zapojí i další LGBT organizace. „Rozhodli jsme se věnovat některým dosud opomíjeným tématům menšin v menšinách, jako jsou queer lidé v romských komunitách nebo LGBT křesťané, vyrůstání v gay a lesbických rodinách a role translidí v hnutí,“ vypočítala Navrátilová. Zároveň všechna tato témata ukazují společenskou rozmanitost a barevnost, jsou apelem k otevřenosti a přijetí.

Teplé jaro se symbolicky zahájí už zítra, v sobotu 27. března, tradiční diskotékou organizace Stud Brno. Letos se uskuteční u příležitosti 15. narozenin tohoto sdružení gayů, leseb a přátel. Karaoke party uvede moderátorská hvězda televizního queer magazínu „Q“ Barbara Hacsi.


Na 17. května, který je Mezinárodním dnem proti homofobii, se zúčastněné organizace přidají k hnutí Rainbow Flash a vyšlou barevný vzkaz podpory všem, kteří se musejí se svou orientací skrývat. Ten bude mít podobu barevných balónků hromadně vypuštěných z brněnského Špilberku. Další významnou akcí bude už druhý Queer univerzitní den, který se uskuteční 19. května na různých fakultách Masarykovy univerzity. Na akademické půdě budou představena queer témata a organizace prostřednictvím info stánků a happeningů. Až do 26. června budou na programu další diskuse, výlety či kulturní akce.

Mottem červnového průvodu Queer parade je slogan „Známe se“ – „Jím chceme vyjádřit skutečnost, že přes veškeré rozdíly si nejsme navzájem cizí, a také zveme k účasti a podpoře co nejširší veřejnost,“ doplnil další z organizátorů Mirek Zajdák za organizaci Kluci.info.

Kontakty:
Jolana Navrátilová, Mirek Zajdák, Petra Havlíková
(PR tým Queer parade, tel. kontakty: 777 817 499, 724 266 833, 732 854 435)
info@queerparade.cz , www.queerparade.cz

Martin Strachoň – STUD Brno, tel. 608 522 285
info@stud.cz, www.stud.cz

Příloha – k vysvětlení pojmů queer parade, gay pride apod.



Co je Queer parade/ kde se vzaly průvody hrdosti?
Queer parade (gay pride, queer pride, duhový průvod) je akce na podporu práv LGBTIQ menšiny i jiných společensky znevýhodněných skupin. Je výzvou k toleranci. Navazuje na dlouholetou tradici pochodů tolerance, které se konají ve všech větších městech západní Evropy a v mnoha městech Evropy východní. Je oslavou různorodosti a pestrosti společnosti.

Tradice duhových průvodů, gay pride, gay parade, queer parade, které se konají během léta ve větších evropských i světových městech (Krakow, Varšava, Vídeň, Moskva, New York, Tallin) má kořeny v 70. letech v USA. Původně byl pochod připomenutím Stonewallských nepokojů, které v podstatě odstartovaly gay a lesbické hnutí (a které bylo součástí širšího proudu boje za lidská práva, práva žen atd.). Skupina gayů a leseb, kteří byli toho večera obtěžováni policejní agresí, se vzbouřila. Tato pouliční bitka se stala zlomovým bodem v dějinách GL hnutí, protože započala novou strategii odporu proti utlačovatelskému systému.

Výročí tzv. Stonewall riots, tedy Stonewallských nepokojů, se stalo příležitostí k připomenutí porušování lidských práv leseb, gayů a transgender lidí.

Co znamená zkratka LGBTIQ?
Tato zkratka zahrnuje lesbické, gay, bisexuální, transsexuální a někdy i intersexuální a queer lidi, přičemž se někdy používá jen její část. V této zkratce jsou pod písmenem Q zahrnuti i asexuálové.

Proč se používá symbol duhy a duhové vlajky?
Duha a duhová vlajka je symbolem LGBTIQ hrdosti. Jejím autorem je Američan Gilbert Baker, který ji v roce 1978 navrhl jako symbol pro Queer Parade v San Franciscu. Duhová vlajka rychle získala oblibu a rozšířila se do celého světa. Její dnešní, široce používaná podoba, se skládá z šesti pruhů (červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, fialová). Barvy duhy odkazují na rozmanitost LGBTIQ komunity, na její různorodost a pestrost, která však není překážkou vzájemné komunikaci a společné akci.

O jaká práva LGBTIQ lidé usilují?
Lesby, gayové a transgender lidé usilují o stejná lidská práva, jako mají všichni ostatní. V České republice LGBTIQ komunita už mnoha práv dosáhla, přesto bychom v úsilí o zlepšování společenské i právní situace chtěli pokračovat. Sexuální menšiny byly po staletí přehlíženy a diskriminovány – a proto mohou předsudky vůči nim u některých lidí přetrvávat. Průvod je připomínkou dosažených změn v ČR i zahraničí a také pozitivním krokem do ulic, snahou ukázat, že se LGBTIQ lidé nemusí skrývat – jsou mladší či starší, s dětmi nebo bezdětní, menší či větší a mají stejné radosti i problémy jako tzv. většina.

Některé další pride průvody v Evropě:
22. 5. 2010 - Dúhový PRIDE Bratislava 2010
17. 7. 2010 – EuroPRIDE Varšava 2010
Anna Jančaříková (2010-03-30 13:10:15)

VSTUP DO DISKUSE (Počet reakcí: 0) » (dnes: 0)



 
Část tohoto portálu má inzertní charakter. Zadávání nepravdivých údajů je v rozporu se zákonem.
Provozovatel portálu lesbickykoutek.cz neodpovídá za případné vzniklé škody uživatelů seznamky na tomto serveru.